ՀԱՄԱՍ–ը նոր հարված է հասցրել Իսրայելի տարածքի ուղղությամբ։ Ինչպես նշվում է Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ՑԱԽԱԼ) Twitter–ի պաշտոնական էջում երկուշաբթի՝ նոյեմբերի 12-ի առավոտյան Գազայի հատվածից 17 հրթիռ է արձակվել Իսրայելի ուղղությամբ։ Նրանցից երեքը որսացել է «Երկաթե գմբեթ» համակարգը։ Հրթիռակոծության հետեւանքով ոչ ոք չի տուժել, մեկ կառույց է վնասվել։ Իրենց հերթին ՑԱԽԱԼ–ի ինքնաթիռները հարձակում են գործել Գազայի հատվածում առնվազն 40 թիրախի ուղղությամբ, փոխանցում է DW–ն։
Իրավիճակի կտրուկ սրացման հետ կապված դադարեցվել է երկաթուղային հաղորդակցությունը Աշկելոն եւ Բեէր Շեւայի միջեւ, չեղարկվել են դպրոցական պարապմունքները  եւ փակվել մանկապարտեզները Գազայի հատվածին մոտ տեղակայված տարածքներում։ Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն  նոյեմբերի 11-ին ընդհատել է իր այցը Փարիզ, որտեղ մասնակցում էր Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակի միջոցառումներին եւ արագ վերադարձել Իսրայել։
Գազայի հատվածում զինյալների հետ կրակոցների ժամանակ զոհվել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի հատուկ ստորաբաժանման փոխգնդապետ, եւս մեկ սպա միջին ծանրության վիրավորում է ստացել։ Բախման հետեւանքով սպանվել են 7 պաղեստինցի զինվորներ, այդ թվում՝ ՀԱՄԱՍ–ի ռազմական ստորաբաժանման հրամանատարներից մեկը։

ХАМАС нанес новые удары по территории Израиля. Как отмечается в официальном аккаунте Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) в Twitter к утру понедельника, 12 ноября, из сектора Газа были выпущены 17 ракет в сторону Израиля. Три из них перехватила система «Железный купол». В результате  обстрелов никто не пострадал, одному зданию был причинен ущерб. В свою очередь самолеты ЦАХАЛ атаковали не менее 40 целей на территории сектора Газы, передает DW
В связи с резким обострением ситуации прекращено железнодорожное сообщение между Ашкелоном и Беэр-Шевой, отменены занятия в школах и закрыты детские сады на территориях, расположенных вблизи сектора Газа. Премьер-министр Израиля Беньямин Нетаньяху 11 ноября прервал свой визит в Париж, где участвовал в мероприятиях по случаю 100-летия окончания Первой мировой войны, и срочно вернулся в Израиль.
Во время перестрелки с боевиками в секторе Газа погиб подполковник спецподразделения Армии обороны Израиля. Еще один офицер получил ранения средней степени тяжести. Как сообщают израильские СМИ, в результате столкновения были также убиты семь палестинских боевиков, включая одного из командиров боевого подразделения ХАМАС, ответственного за строительство тоннелей в юго-восточной части сектора Газа.
В связи с обострением ситуации командование Армии обороны Израиля приняло решение о стягивании в Южный военный округ дополнительных подразделений. Израильская корпорация телерадиовещания «Кан Бет» со ссылкой на слова высокопоставленного источника в ХАМАС сообщила, что в ближайшие часы Египет возобновит посреднические усилия для достижения скорейшего прекращения огня.