Հայաստանը կստեղծի բոլոր հնարավորությունները վերականգնվող էներգիայի ոլորտում օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման համար: Նոյեմբերի 14-ին այս մասին ասաց էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը՝ ելույթ ունենալով «Հայաստանի էներգետիկ շաբաթ -2018» միջոցառմանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման ռազմավարության մեջ առանձնահատուկ տեղ է տրվում վերականգնվող էներգետիկային, այդ թվում` արեւային էներգետիկային, հիդրոէներգետիկային եւ հողմաէներգետիկային: Միեւնույն ժամանակ, առաջիկա տարիներին նախատեսվում է վերականգնվող էներգետիկայի մասնաբաժնի զգալի աճ Հայաստանի էներգետիկ հաշվեկշռում:
«Ըստ բազմաթիվ ուսումնասիրությունների, Հայաստանում արեւային էներգետիկայի զարգացման ներուժը շատ բարձր է: Երկրի էներգետիկ օրենսդրության լայնածավալ բարեփոխումները եւ լավագույն միջազգային փորձի կիրառումը մեծացրել են Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի ներդրումային գրավչությունը», - նշեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Վերջին տարիներին արեւային լուսավոլտային տեխնոլոգիաների գները զգալիորեն նվազել են, ինչի շնորհիվ արդյունաբերական նշանակության նման տեխնոլոգիաները դարձել են մրցունակ, իսկ «Մասրիկ-1» նախագծի օրինակը  ցույց տվեց, որ նման տեխնոլոգիաները հնարավորություն են տալիս գեներացնող կայանից ցածր սակագին ստանալ եւ, հետեւաբար, նվազեցնել վերջնական սպառողների համար սակագները:
Հայաստանի կառավարությունը, գիտակցելով վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացման ողջ կարեւորությունը, բոլոր հնարավորությունները կստեղծի վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում համաշխարհային հայտնի ընկերություններից ներդրումներ ներգրավելու համար:
Հիշեցնենք՝ 55 ՄՎտ հզորությամբ «Մասրիկ-1» արեւային կայանի շինարարության մրցույթը շահել է 2 ընկերություններից կազմված՝ իսպանական Fotowatio Renewable Ventures B.V-ի եւ նիդեռլանդական FSL Solar S.L-ի միջազգային կոնսորցիումը: «Մասրիկ-1» արեւային կայանը գտնվում է Մեծ Մասրիկ եւ Վարդենիս քաղաքների մերձակայքում: Կոնսորցիումը արեւային գեներացիայի ապագա օբյեկտից ստացված էներգիայի դիմաց  Հայաստանի համար ռեկորդային ցածր սակագին է առաջարկել՝ 0,0419 դոլար, առանց ԱԱՀ-ի կամ 20,11 դրամ 1 կՎտ/ժամի դիմաց:
«Հայաստանի էներգետիկ շաբաթ-2018»-ը կտեւի նոյեմբերի 14-ից 16-ը: Կազմակերպիչներն են՝ Հայաստանի վերականգնվող էներգիայի եւ էներգաարդյունավետության հիմնադրամը եւ Invest In Network-ը: Միջոցառմանը մասնակցում են արտասահմանյան եւ տեղական պետական կառույցների, մասնավոր հատվածի, միջազգային կազմակերպությունների, ներդրողների, դիվանագիտական կորպուսների, փորձագետների 300-ից ավելի ներկայացուցիչներ:

Армения создаст все возможности для привлечения иностранных инвестиций в сферу возобновляемой энергетики. Об этом 14 ноября заявил и.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Гарегин Баграмян, выступая на мероприятии «Энергетическая неделя Армении -2018».
По его словам, в стратегии развития сферы энергетики Армении особое место отведено возобновляемой энергетике, в том числе гелио-, гидро- и ветроэнергетике.  Вместе с тем, на последующие несколько лет намечено значительное увеличение доли возобновляемой энергетики в энергетическом балансе Армении.
«Согласно многочисленным исследованиям, потенциал развития солнечной энергетики в Армении очень высок. Широкомасштабные реформы в энергетическом законодательстве страны, и применение лучшего международного опыта повысили инвестиционную привлекательность сектора возобновляемой энергетики в Армении»,- отметил и.о. министра.
За последние годы, продолжил он, значительно снизились цены на солнечные фотовольтные технологии, благодаря чему такие технологии промышленного значения стали конкурентоспособными, а пример проекта «Масрик-1» показал, что подобные технологии позволяют получить низкий тариф с объекта генерации, и, следовательно, снизить тарифы для конечных потребителей.
Правительство Армении, понимая всю важность развития возобновляемых источников энергии создаст все возможности для привлечения инвестиций возобновляемую энергетику от всемирно известных компаний.
Напомним, что тендер на строительство солнечной станции «Масрик-1» мощностью в 55 МВт выиграл международный консорциумом из двух компаний - испанская Fotowatio Renewable Ventures B.V и нидерландская FSL Solar S.L. Солнечная станция «Масрик-1» расположена вблизи городов Мец-Масрик и Варденис (Гегаркунская область). Консорциум предложил рекордно низкий для Армении тариф с будущего объекта солнечной генерации - $0,0419 электроэнергии без НДС или 20.11 драмов за 1 кВт/ч.
«Энергетическая неделя Армении - 2018» продлится с 14 по 16 ноября. Организаторы- «Фонд возобновляемой энергии и энергоэффективности Армении» и Invest In Network. В работе мероприятия принимает участие свыше 300 представителей иностранных и местных госструктур, частного сектора, международных организаций, инвесторов, дипкорпусов, экспертов.