ԱՄՆ-ն 2001 թվականից ի վեր պատերազմներում ծախսել է 5,9 տրլն դոլար: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով ամերիկյան Բրաունի համալսարանի անցկացրած հետազոտությունը:
Նշվում է, որ հետազոտության հեղինակ Նեթ Քրոուֆորդի տվյալներով՝ Աֆղանստանում, Իրաքում, Սիրիայում եւ այլ երկրներում, որտեղ ԱՄՆ-ն մասնակցություն է ունեցել, զոհվել է 480 հազար մարդ, որոնցից 244 հազարը խաղաղ բնակիչներ են: 10 մլն մարդ փախստական է դարձել:
Մինչդեռ Պենտագոնից հայտարարել են, որ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ից մինչեւ 2018 թվականի ֆինանսական տարվա ավարտ պատերազմական ծախսերը կկազմեն 1,7 տրլն դոլար:
Քրոուֆորդը, սակայն, նշում է, որ ամերիկյան պաշտպանական գերատեսչության ծախսերը ներառում են ռազմական գործողությունների ծախսերի միայն մի մասը:

США потратили на войны $5,9 трлн с 2001 года. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на исследование, проведённое в американском Брауновском университете.
Отмечается, что, по данным автора исследования Неты Кроуфорд, в ходе боевых действий в Афганистане, Ираке, Сирии и других странах, в которых участвовали в том числе и США, погибли 480 тыс. человек, из них 244 тыс. — мирные жители. 10 млн стали беженцами.
Между тем в Пентагоне заявили, что с 11 сентября 2001 года и до конца финансового 2018 года расходы на войну составят $1,7 трлн.
Но Кроуфорд отмечает, что расходы американского оборонного ведомства включают лишь часть затрат на военные действия.