Ռուսաստանին ձեռնտու է 70 դոլարի սահմաններում մեկ բարելի դիմաց նավթի գինը: Այս մասին Արեւելասիական գագաթաժողովից հետո մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Պուտինը նշել է, որ անհրաժեշտ է օպտիմալ գին եւ «արտադրողների եւ սպառողների համար», իսկ մեկ բարելի դիմաց 70 դոլարի գինը «մեզ համար հարմար է», հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Նավթի ներկայիս գինը կայուն չէ, այն կարող է բարձրանալ եւ դրա վրա մի շարք գործոններ են ազդում:
Ռուսաստանի նախագահը Փարիզում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ քննարկել է նավթի գների հարցը:
«Վերջին տարիներին ԱՄՆ-ն զգալիորեն ավելացրել է արդյունահանումը, ինչն, անշուշտ, ազդում է երկրի ներսում սպառման վրա», - ավելացրել է  նա:
Բացի այդ, երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի համագործակցել OPEC+-ի շրջանակներում, «ձեւաչափը դրական է», դա ակնհայտ է շուկայի իրավիճակով:
«Պետք է  արդյոք սահմանափակել նավթի արդյունահանումը, թե ոչ, դեռ ոչինչ չեմ ասի, ասյտեղ պետք է շատ զգույշ լինել, ամեն մի բառը  նշանակություն ունի եւ արտահայտվում է դաշնային բյուջեի եկամուտներում», – ասել է Պուտինը:

Цена на нефть в районе 70 долларов за баррель устраивает Россию, заявил глава государства Владимир Путин на пресс-конференции по итогам Восточноазиатского саммита.
Путин заявил, что «нужна оптимальная цена и для производителей, и для потребителей», и цена в 70 долларов за баррель «нас вполне устраивает», передает ТАСС.
Нынешняя цена нефти не является стабильной, она может расти вверх, и на это влияет множество факторов, отметил президент РФ, передает РИА Новости.
Цены на нефть российский лидер обсуждал с президентом США Дональдом Трампом в Париже.
«За последние годы США нарастили значительно добычу, это сказывается, конечно, на потреблении внутри страны, внутри Штатов», – добавил он.
Кроме того, глава государства сообщил, что Россия продолжит сотрудничество в рамках ОПЕК+, «формат зарекомендовал себя положительно», это видно по ситуации на рынке.
«По поводу того, нужно ли ограничивать или не нужно (добычу нефти), пока ничего не буду говорить, здесь нужно быть очень аккуратным, каждое слово имеет значение и выражается в доходах федерального бюджета», – отметил Путин.