Ոչ մի կասկած չկա, որ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ որոշ քաղաքական ուժերի կողմից կակտիվանան հակառուսական կարգախոսները եւ տրամադրությունները: Այս մասին նոյեմբերի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Ինտեգրացիա եւ զարգացում» ՀԿ նախագահ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը:
Արամ Սաֆարյանի խոսքով՝ անհրաժեշտ է շարունակել այն կուրսը, որին Հայաստանը հետեւում է 25 տարուց ավելի, եւ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մեջ լարվածություն չստեղծել, որոնք մեզ համար կարեւոր նշանակություն ունեն:
«Հայաստանի արտաքին քաղաքական կուրսը մշտապես տարբերվել է նրանով, որ ունեցել է բազմավեկտոր ուղղվածություն, եւ չի կարելի թույլ տալ, որ Հայաստանը վերածվի Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի դիմակայության ասպարեզի»,- նշեց նա:
Արամ Սաֆարյանը հավելեց, որ չհրաժարվելով արտաքին քաղաքականության բազմավեկտոր կուրսից՝ անհրաժեշտ է պահպանել Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների հատուկ մակարդակը՝ հաշվի առնելով շատ գործոններ:
«Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները օբյեկտիվ պատճառներով Հայաստանի համար հատուկ նշանակություն ունեն: Քաղաքական ուժերը պետք է հաշվի առնեն Ռուսաստանի հետ սերտ համագործակցության փաստը ռազմա-քաղաքական, ռազմա-տեխնիկական, տնտեսական, մշակութային եւ հումանիտար ոլորտներում» շեշտեց նա:
Արամ Սաֆարյանը նշեց, որ նոր իշխանությունները պետք է պահպանեն եւ զարգացնեն հարաբերությունների այն մակարդակը, որը գոյություն ունի ոչ միայն միջպետական մակարդակում, այլեւ քաղաքական եւ տնտեսական վերնախավերի, գիտական եւ հումանիտար շրջանակների միջեւ:
«Անհրաժեշտ է հաշվի առնել միջպետական, բազմակողմ հարաբերությունների (ՀԱՊԿ, ԵՏՄ) սերտ կապը, ինչպես նաեւ ռազմա-տեխնիկական համագործակցության մակարդակում (Գյումրիում ռազմաբազան, արտոնյալ գներով ռուսական զենքի գնումը)»,- հայտարարեց նա:
Հիշեցնենք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 9-ին:
«Հրապարակ». Ինչու է Փաշինյանը կրկին վերադառնում Ռուսաստանի գիրկը
Ոմանք կապ են տեսնում Նիկոլ Փաշինյանի հռետորաբանության փոփոխության եւ օգոստոսի 23-ին Պուտինի հետ...
Կան հարցեր, որտեղ ՀՀ–ն ունի հարցադրումներ ՌԴ–ին եւ գուցե կլինեն սուր մեկնաբանություններ. Խանդանյան
Երբ կողմերը խոսում են նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի մասին, պետք է ամբողջության մեջ...
ՍԱՏՄ-ն ՌԴ-ից պաշտոնական ծանուցում չի ստացել՝ ՀՀ-ից ներկրված ելակի մեջ վտանգավոր պեստիցիդ հայտնաբերվելու մասին
Արդյունքում՝ հայտնաբերվել է 0,152 մգ/կգ տեբուկոնազոլ…
Սյունիք են ժամանել ՌԴ ԱԳՆ առաջադեմ խմբի դիվանագետները
Զրույցի ընթացքում խմբի ղեկավար Ս.Ա.Չաշչիխինը պատմել է տարբեր ոլորտներում համագործակցության խթանման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների...
Լավրովի հայտարարությունը կասկածի տակ է դնում ՌԴ-ի կառուցողական ներգրավվածությունը կարգավորման հարցում․ ԱԳՆ

Нет сомнений в том, что во время предвыборной агитации активизируются антироссийские  лозунги и настроения со стороны некоторых политических сил. Об этом на встрече с журналистами 17 ноября заявил председатель ОО «Интеграция и развитие», координатор  Евразийского экспертного клуба  Арам Сафарян.
По словам Арама Сафаряна, необходимо продолжить тот курс, которого на протяжении  более 25 лет придерживается Армения, и не вносить напряжение в  отношениях с Россией, которые имеют важное значение для нас.
«Внешнеполитический курс Армении всегда отличался тем, что имел многовекторную направленность, и нельзя допустить того, чтобы Армения превратилась в арену противостояния Запада и России»,- отметил он.
Арам Сафарян добавил, что, не отходя от  многовекторности внешнеполитического курса, необходимо сохранять особый уровень отношений с Российской Федерацией в силу многих факторов.
«Отношения с Россией имеют особое значение для Армении в силу объективных причин. Политические силы должны учитывать  факт  тесного сотрудничества  с Россией  в военно-политической, военно-технической, экономической культурной и гуманитарной сферах»,- подчеркнул  он.
Как отметил Арам Сафарян,  тот уровень отношений, который существует  не только  на межгосударственном уровне, но и   между политическими и экономическими элитами, между научными  и гуманитарными кругами,  новые власти должны сохранить и развить.
«Необходимо учитывать тесную связь в рамках межгосударственных,  многосторонних отношений (ОДКБ, ЕАЭС), а также на уровне военно- технического сотрудничества (военная база в Гюмри, покупка российского оружия по льготным ценам)», - заявил он.