Միացյալ Նահանգների Գյուղատնտեսության նախարարությունը  եւ ԱՄՆ-ի սննդամթերքի եւ դեղերի որակի վերահսկման վարչությունը (FDA) համաձայնեցրել  են լաբորատորիայում աճեցված մսից սննդամթերքի վաճառքի կարգավորման հետ կապված հիմնական հարցերը, հաղորդում է DW-ն՝ հղում անելով կողմերի համատեղ հայտարարությանը:
FDA փորձագետները կվերահսկեն կենդանիների բջիջների հավաքումը եւ դրանց աճեցումը, իսկ նախարարության ներկայացուցիչները կվերահսկեն սննդամթերքի արտադրությունը եւ պիտակավորումը:
Փաստաթղթի լրացուցիչ մանրամասները մշակման փուլում են: Կողմերը համոզված են, որ այդ փաստաթղթում արտացոլված շրջանակային ծրագիրը «կարող է հաջողությամբ իրականացվել» եւ «երաշխավորում է այդ կերպ ձեռք բերված արտադրանքի անվտանգությունը:
Ներկայումս ԱՄՆ-ում փորձանոթից միս չի վաճառվում: Սակայն, որոշ ընկերություններ աշխատում են նվազեցնել ծախսերը եւ մտադիր են շուտով լաբորատորիաներում բջիջների կուլտուրայի ձեւով աճեցված մսից ստացված մթերքները շուկա դուրս  բերել:
Ի տարբերություն Եվրամիության, ԱՄՆ-ում, լաբորատորիաներում մսի աճեցումը վիճելի թեմաների շարքում չէ: Փորձանոթից  միս արտադրողները նշում են, որ այս տեխնոլոգիան թույլ է տալիս խուսափել ջերմոցային գազերի արտանետումներից: Իրենց հերթին, ֆերմերները հարցականի տակ են դնում  լաբորատոր պայմաններում ստացված արտադրանքը միս կոչելու օրինաչափությունը:

Министерство сельского хозяйства Соединенных Штатов и Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) согласовали основные вопросы по регулированию продажи продуктов питания из выращенного в лабораториях мяса, сообщает «Немецкая волна» со ссылкой на  совместное заявление сторон.
Эксперты FDA займутся контролем над сбором животных клеток и их выращиванием, а представители министерства будут контролировать производство и маркировку пищевых продуктов.
Дальнейшие детали документа находятся в процессе доработки. Стороны уверены, что отраженная в документе рамочная программа «может быть успешно внедрена» и «гарантируют безопасность» полученных таким образом продуктов.
На данный момент мясо из пробирки в Соединенных Штатах не продается. Однако некоторые компании работают над сокращением издержек и намерены в скором времени вывести на рынок продукты из мяса, выращенного в лабораториях в виде культуры клеток.
В отличие от Евросоюза, в США выращивание мяса в лабораториях не относится к числу широко оспариваемых тем. Производители мяса из пробирки отмечают, что подобная технология позволяет избежать выбросов парниковых газов. В свою очередь, фермеры ставят под вопрос правомерность называть мясом полученный в лабораторных условиях продукт.