Դաշնակցության ամեմամեծ սխալը կոալիցիաներին եւ կառավարություններին մասնակցելն էր, որտեղ ՀՅԴ-ն վճռորոշ ձայն չի ունեցել: Այս մասին նոյեմբերի 19-ին 6-րդ գումարման խորհրդարանում ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՅԴ-ում այս սխալն ընդունել են եւ հույս ունեն, որ այն չեն կրկնի: «Շատ խնդիրներ չեն լուծվել հենց այս պատճառով: Կոալիցիոն գործընկերները գործել են իրենց հայեցողությամբ»,- նշեց Ռուստամյանը: Նա որպես օրինակ նշեց, որ 2003 թվականին ՀՅԴ նախաձեռնությամբ ընդունվել էր նվազագույն պարենային զամբյուղի մասին օրենքը, սակայն զամբյուղի բաղադրությունը կառավարությունն է կարգավորում: «Արդյունքում հարցը մնաց չլուծված» Եթե զամբյուղը ճիշտ գնահատվի, ապա աղքատության թվերը կրկնակի մեծ կլինեն»,- արձանագրեց Ռուստամյանը:
Խոսելով կառավարության հավանական ապագայի մասին, ՀՅԴ ներկայացուցիչը նշեց, որ «Իմ քայլը» դաշինքն, ամենայն հավանականությամբ,  կկարողանա խորհրդարանում մեծամասնություն ստանալ եւ կառավարությունը ձեւավորել: Այդ դեպքում ՀՅԴ-ն չի պատրաստվում կառավարությանը մաս կազմել, նույնիսկ եթե շատ խնդրեն:

Самой большой ошибкой АРФ «Дашнакцутюн» было участие в коалициях и правительствах, где у АРФД не было решающего голоса. Об этом заявил глава фракции партии в парламенте 6-го созыва Армен Рустамян на брифинге 19 ноября.
По его словам, эту ошибку в АРФД признали и надеются, что не повторят. «Именно потому многие задачи не удалось решить. Коалиционные партнеры действовали по своему усмотрению», - отметил Рустамян. В качестве примера он отметил, что по инициативе АРФД в 2003 г был принят закон о минимальной продовольственной корзине, но состав корзины регулирует правительство. «В итоге вопрос остался нерешенным. Если правильно оценивать корзину, цифры о бедности вдвое больше», - констатировал Рустамян.
Говоря о веоятном будущем правительстве, представитель АРФД отметил, что по всей вероятности блок «Мой шаг» сможет сформировать большинство в парламенте и правительство. В этом случае АРФД не собираемся становиться частью правительства, даже если очень попросят.