Նոյեմբերի 22-ից Հայաստանի Կենտրոնական բանկը շրջանառության մեջ կդնի երրորդ սերնդի կոմպոզիտային թղթադրամներ: Այս մասին նոյեմբերի 20-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Կենտրոնական բանկի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Նահապետյանը:
Դրանով իսկ նոյեմբերի 22-ից շրջանառության մեջ են դրվելու 10 հազար, 20 հազար եւ 50 հազար դրամ, իսկ դեկտեմբերի 25-ից` 1 հազար, 2 հազար եւ 5 հազար դրամ անվանական արժեքով թղթադրամներ:
«Այս հիբրիդային թղթադրամները կազմված են թղթից եւ պոլիմերային նյութերից, ինչը դրանք ավելի պաշտպանված է դարձնում: Թղթադրամները պատրաստված են բամբակե թղթից եւ պատված են պոլիեսթերով», - ասաց Նահապետյանը:
Նրա խոսքով, պլաստիկ փողերը պատրաստված են Կենտրոնական բանկի հատուկ պահանջներին համապատասխան, դրանք ունեն բարձր պաշտպանիչ հատկություններ եւ կայունություն, ինչը նշանակում է դրամական  շրջանառության ծախսերի զգալի կրճատում:
«Վճարային տերմինալներով նոր թողթադրամներով գործարքներ իրականացնելը սկզբնական շրջանում հնարավոր չի լինի տեխնիկական հատկությունների եւ ծրագրային ապահովումների պատճառով, սակայն դրանք այդ հարցերը առաջիկայում կլուծվեն », - վստահեցրեց Նահապետյանը:
Գործող երկրորդ սերնդի թղթադրամները օրինական վճարային միջոցներ կմնան եւ շրջանառությունից դուրս կգան ըստ մաշվածության աստիճանի:
Դրա հետ մեկտեղ նոր թղթադրամների տեսակարար կշիռը այդքան էլ բարձր չի լինի:  ԿԲ-ն ցածր շրջանառության պատճառով կդադարեցնի նաեւ 100 հազար դրամանոց թղթադրամների թողարկումը:
1 հազար դրամ արժեքով թղթադրամի վրա պատկերված կլինի հայ բանաստեղծ Պարույր Սեւակը, 2 հազար դրամի`շախմատի աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանը, 5 հազար դրամի` ամերիկահայ գրող Վիլյամ Սարոյանը, 10 հազար դրամի` երգահան Կոմիտասը, 20 հազար դրամի` ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկին, 50 հազարի` Հայ առաքելական եկեղեցու հիմնադիր, Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչը:
ԿԲ-ի արժութի թողարկման բաժնի  պետ Նունե Տերյանն իր հերթին, նշեց, որ նոր թղթադրամների համար կիրառվող դիզայներական լուծումները որեւէ սկզբունքային տարբերություններ չունեն երկրորդ սերնդի թղթադրամներից:
Հարցին, թե ինչու է որոշում ընդունվել 2 հազար դրամ արժեքով  թղթադրամ թողարկել, բանախոսները նշեցին, որ դա պահանջվում էր 1 հազար եւ 5 հազար դրամ թղթադրամների բարձր պահանջարկի հավասարակշռության համար:

Центральный банк Армении с 22 ноября введет в обращение композитные банкноты третьего поколения. Об этом на пресс-конференции 20 ноября сообщил генеральный секретарь ЦБ Давид Наапетян.
Тем самым, с 22 ноября будут введены в обращение бумажные деньги номинальной стоимостью в 10 тыс, 20 тыс. и 50 тыс. драмов, а с 25 декабря – в 1 тыс, 2 тыс. и 5 тыс. драмов.
«Это гибридные купюры, состоящие из бумаги и полимерных материалов, что обеспечивает их повышенную защиту. Банкноты изготовлены из хлопковой бумаги и покрыты полиэстером», - сказал генеральный секретарь ЦБ.
По его словам, пластиковые деньги изготовлены в соответствии со специальными требованиями ЦБ: они имеют высокие защитные свойства и прочность, что предполагает существенное сокращение расходов на денежное обращение.
«Осуществить сделки с новыми банкнотами через платежные терминалы на начальном этапе будет невозможно из-за технических характеристик и программного обеспечения, но эти проблемы будут решены в скором будущем», - заверил Наапетян.
Действующие бумажные денежные знаки второго поколения останутся законными платежными средствами и будут выведены из обращения по мере  изношенности. Вместе с тем удельный вес новых купюр будет не очень высок. ЦБ также прекратит выпуск 100-тысячных купюр из-за низкой их обращаемости.
На банкноте достоинством в 1 тыс. драмов будет изображен армянский поэт Паруйр Севак, 2 тыс. драмов — девятый чемпион мира по шахматам Тигран Петросян, 5 тыс. драмов — американский писатель  армянского происхождения Уильям Сароян, 10 тыс. драмов — композитор Комитас, 20 тыс. драмов — маринист Иван Айвазовский, 50 тыс. — основатель Армянской апостольской церкви Святой Григорий Просветитель.
Начальник отдела выпуска валюты ЦБ Армении Нунэ Терян в свою очередь рассказала, что примененные к новым дензнакам дизайнерские решения не имеют принципиальных отличий от банкнотов второго поколения.
На вопрос почему принято решение выпустить купюру номиналом в 2 тыс. драмов, спикеры отметили, что это потребовалось для обеспечения баланса высокого спроса на купюры достоинством в 1 тыс. и 5 тыс. драмов.