ԱՄՆ-ն հասկանում է Իրանի հետ էներգետիկայի ոլորտում համագործակցելու Հայաստանի անհրաժեշտությունը: Այս մասին նոյեմբերի 21-ին ասուլիսի ժամանակ ասաց էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը՝ անդրադառնալով Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցներին:
Ըստ նրա, պատժամիջոցները չեն կարող հայ-իրանական համատեղ էներգետիկ նախագծերի իրականացման ժամանակ խնդիրներ առաջացնել: Բաղրամյանը նաեւ ընդգծեց էներգետիկ հավասարակշռությունը պահպանելու եւ իրանական էլեկտրաէներգիայի հաղորդման գծերով հոսքերի ապահովման կարեւորությունը:
Բաղրամյանը նշեց, որ օրերս անցկացվեց ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպում, որի ընթացքում հայկական կողմը ամերիկացիներին մանրամասն ներկայացրեց, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից տնտեսական շրջափակման ֆոնին, Հայաստանի էներգետիկ համակարգը զարգացել է իրանական կողմի հետ համագործակցության հիման վրա:
«Իրանի դեմ պատժամիջոցները վաղուց են կիրառվում: Միացյալ Նահանգները հասկանում են, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է էներգետիկայի ոլորտում համագործակցել Իրանի հետ: Այս մասով մենք չենք կարող խնդիրներ ունենալ», - ասաց նա:

YEREVAN. – The United States understands the need for Armenia to cooperate with Iran in the field of energy, Armenia’s acting Energy Minister Garegin Baghramyan told reporters referring to the U.S. sanctions against Iran.
Sanctions cannot lead to the problems with the implementation of joint Armenia-Iran energy projects. The acting minister stressed the importance of preserving energy balance and securing flows through Iranian electric transmission line.
Baghramyan informed about the recent meeting with the representatives of the State Department when the Armenian side briefed the Americans on the development of our energy system based on cooperation with the Iranian side amid economic blockade by Azerbaijan and Turkey.
“Sanctions against Iran have been applied for a long time. The United States understand the need for Armenia to cooperate with Iran in the field of energy. We cannot have any problems on this,” he added.