Եվրոպական խորհրդարանն առաջարկում է քննարկել Ռուսաստանի հետ Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի դադարեցումը եւ կետային համագործակցության անցել միայն «փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող» հարցերի շուրջ՝ ընդունելով, որ Ռուսաստանը մոտ ապագայում ԵՄ-ի առանցքային գործընկերներից է մնում», - հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Եվրախորհրդարանի կողմից Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ զեկույցին, որի քվեարկությունը տեղի կունենա 2019-ի մարտին:
«Եվրախորհրդարանը կարծում է, որ Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի գործողությունը պետք է դադարեցվի: ՌԴ-ի եւ ԵՄ-ի հարաբերությունները պետք է վերափոխվեն եւ պետք է շարունակվեն միայն այն ոլորտներում, որոնք անհրաժեշտ են եւ փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում, անվտանգություն եւ խաղաղ եվրոպական կարգ ապահովելու համար», - նշվում է փաստաթղթում:
Միեւնույն ժամանակ, դրանում թվարկված են Ռուսաստանի դեմ ուղղված բոլոր մեղադրանքները:
Նույն փաստաթղթում Եվրախորհրդարանը խոստովանում է, որ «Ռուսաստանը եւ ԵՄ-ն կմնան առանցքային գործընկերներ մոտ ապագայում, սակայն «Հյուսիսային հոսք-2» ծրագիրը կավելացնի ԵՄ-ի կախվածությունը ռուսական գազից եւ սպառնում է ԵՄ միասնական էներգետիկ շուկային»:
Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագիրը ստորագրվել է 1988-ին:
2007-ին սկսվեցին նոր համաձայնագրի մասին բանակցությունները, քանի որ այդ ժամանակ արդեն Եվրամիության եւ Ռուսաստանի միջեւ տնտեսական հարաբերությունները, ըստ Եվրամիությունում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Չիժովի, «վաղուց էին այդ փաստաթղթի վերածվել»: Եվրամիության նախաձեռնությամբ այս համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները չորս անգամ կասեցվել են:

The European Parliament will consider the suspension of the Partnership and Cooperation Agreement (PCA) with Russia in March 2019, Unian reported.
"The European Parliament believes therefore that the EU-Russia relationship requires a new framework of cooperation only in those areas that are necessary and in a common interest, and with a view to guaranteeing security in the EU's neighborhood and a European peace order; is of the view that the PCA should be discontinued," reads the European Parliament's draft report on the state of EU-Russia political relations published on November 28, as reported by the Ukrainian TSN news service.
According to the document, the issue will be considered next March. The draft report also states that Nord Stream 2 reinforces EU dependency on Russian gas supplies, and the European Union should "stand ready to consider adopting further sanctions, including targeted personal sanctions, in response to Russia's continued actions."