ՆԱՏՕ-ն պետք է պատրաստ լինի նրան, որ Փոքր եւ միջին հեռահարության հրթիռների պայմանագրի գործողությունը կդադարեցվի՝ երեքշաբթի հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը՝ տեղեկացնում է «Ինտերֆաքսը»։
Նրա խոսքերով՝ «մենք առանց այդ պայմանագրի պետք է պատրաստվենք խաղաղության»։ Նա նշել է, որ Ռուսաստանն ունի վերջին հնարավորությունը՝ ցույց տալու, որ իրենք պահպանում են ՓՄՀՀՊ-ի դրույթները։
Սթոլթենբերգը նաեւ ընդգծել է, որ Ռուսաստանի կողմից պայմանագրի խախտումները «բավական ակնհայտ» են։ «Մենք ափսոսում ենք, որ ՓՄՀՀՊ-ն, ամենայն հավանականությամբ, կդադարեցնի իր գոյությունը»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել էր, որ կոչ է անում Ռուսաստանին երկու ամսվա ընթացքում վերադառնալ պայմանագրի կատարմանը, այլապես ԱՄՆ-ը կսկսի պայմանագրից դուրս գալու գործընթացը։

НАТО должен быть готов к тому, что действие Договора о ракетах средней и меньшей дальности (ДРСМД) будет прекращено, заявил во вторник генсек НАТО Йенс Столтенберг, передает Интерфакс.
По его словам, «мы должны готовиться к миру без этого Договора». Он отметил, что у  России «есть последний шанс показать, что они соблюдают положения ДРСМД.
При этом Столтенберг подчеркнул, что доказательства нарушения Россией ДРСМД являются «довольно очевидными». «Мы сожалеем, что ДРСМД, скорее всего, прекратит свое существование», - добавил он.
Ранее госсекретарь США Майк Помпео заявил, что США призывают РФ вернуться к выполнению договора о РСМД в течение двух месяцев. Он также указал, что США приостановят свои обязательства по ДРСМД, если РФ через 60 дней не вернется к выполнению договора. По его словам, США в течение 60 дней не будут производить и испытывать ракеты, подпадающие под договор РСМД.