Միգրացիոն ճգնաժամի հետ կապված ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը որոշել է երկարաձգել Մեքսիկայի հետ սահմանին ամերիկյան զորքերի տեղակայման ժամկետը, որը լրանալու է դեկտեմբերի 15-ին։ Այս մասին հայտարարել է Պենտագոնի ներկայացուցիչ Ջեյմս Դեւիսը, փոխանցում է The Hill թերթը։
«Զորքերի տեղակայման ժամկետը երկարաձգվել է մինչեւ 2019 թվականի հունվարի 31-ը»,-ասել է Դեւիսը։ Նրա խոսքով՝ այս որոշումն ընդունվել է Մեքսիկայի հետ սահմանին ամերիկյան զինված ուժերի տեղակայման ժամկետի երկարաձգման ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարության դիմումի հիման վրա, որ թույլ չտան Միացյալ Նահանգների տարածք միգրանտների ներթափանցումը։
Ներկայումս ամերիկա-մեքսիկական սահմանին 5,6 հազար զինվորներ են գտնվում, որոնք օգնում են ԱՄՆ մաքսային աշխատակիցներին։ Սպիտակ տունը նրանց թույլ է տվել ուժ կիրառել եւ անհրաժեշտության դեպքում պետական մարմինների աշխատակիցներին պաշտպանեն միգրանտների հնարավոր հարձակումներից։

US Defense Secretary James Mattis has approved the extension of the deployment of active duty troops to the southern US border through January 31, a spokesperson for the Pentagon told The Hill.
“The Secretary of Defense has approved an extension of the ongoing Department of Defense (DoD) support to the Department of Homeland Security (DHS) response to migrant caravan arrivals. DoD support to DHS is authorized until Jan. 31, 2019,” the spokesperson said.
The spokesperson did not say how many of the 5,600 troops currently deployed to the border would stay.
A portion of the troops currently deployed to the border were expected to be relieved on December 15, when the mission was originally set to end.