Սպիտակի երկրաշարժից 30 տարի անց Գերմանիայից փրկարարական աշխատանքների մասնակիցները Հայաստան են ժամանել: Այս մասին դեկտեմբերի 7-ին Գյումրիում ավերիչ տարերային աղետի 30-րդ տարելիցի միջոցառումների ժամանակ ասաց Բունդեսթագի պատգամավոր Անդրեյ Խանը:
«Փրկարարական ծառայությունների առաջին ներկայացուցիչները, որոնք այն ժամանակ շտապ ժամանել էին աղետից տուժած քաղաքային եւ գյուղական բնկաչությանն օգնելու նպատակով, նաեւ Գերմանիայից էին: Նրանք, մասնավորապես Գերմանիայի Կարմիր խաչի Տեխնիկական օգնության ծառայության ներկայացուցիչներն են: Օգտվելով առիթից մենք նորից նրանց շնորհակալություն ենք հայտնում մեծածավալ աշխատանքի համար», - ասաց Խանը:
Նա նշեց, որ աղետի գոտում փրկարարական ջոկատները մասնակցել են ինչպես որոնողական աշխատաքններին, այնպես էլ տուժածներին մարդասիրական օգնությամբ, պարենամթերքով, ժամանակավոր կացարաններով ապահովելու հարցերի լուծման ժամանակ:
«Երկրաշաժից տուժածներին օգնության համար Գերմանիայից խոշոր նվիրատվություններ էին հավաքվել: Միայն Գերմանիայի Կարմիր խաչի նվիրատվությունը կազմել էր 120 մլն գերմանական մարկ եւ սա աննախադեպ մեծ նվիրատվություն էր տվյալ կազմակերպության պատմության մեջ», - ասաց պատգամավորը:
Նա նաեւ հաճույքով նշեց Հայաստանի եւ Գերմանիայի ներկայիս արդյունավետ համագործակցության փաստը:
«Վերջին տասնամյակներին գերմանիայի Տեխնիկական օգնության ծառայությունը, Գերմանիայի Կարմիր Խաչը եւ Միջազգային համագործակցության գերմանական հասարակությունը օգնել եւ օգնում են հայկական կողմին տարբեր սոցիալաական, կրթական, բժշկական եւ այլ ծրագրերի եւ միջոցառումների միջոցով:
Բացի այդ, ավերիչ երկրաշարժից հետո, բազմաթիվ գերմանական կազմակերպություններ օգնեցին սեփական փրկարարական ջոկատները ստեղծել, որոնցով այսօր Հայաստանը կարող է հպարտանալ: Ես համոզվեցի դրանում, երբ երեկ այցելեցի Հայաստանի ԱԻՆ», - ընդգծեց Խանը:
Նա ուշադրություն դարձրեց այն փաստին, որ այսօր գերմանական պատվիրակությունում ընդգրկվել են նրանք, ովքեր 30 տարի առաջ ոչ միայն շտապել էին Հայաստանին օգնոևւթյան, այլկեւ տարիներ անց շարունակել է համագործակցել եւ օգնել հանրապետությանը:
«Նրանց բոլորին հատուկ շնորհակալություն առաքելության համար: Գործընկերները տարիների ընթացքում իսկական ընկերներ են դարձել եւ դա նրանց իրական արժեքն է, որը պետք է պահպանել», - ընդգծեց Խանը:

Спустя 30 лет, в Армению из Германии приехали участники спасательных работ после Спитакского землетрясения. Об этом 7 декабря сообщил депутат Бундестага Андре Хан, выступая в Гюмри в ходе памятного мероприятия к 30-летию разрушительного природного бедствия.
«Первые представители спасательных служб, которые тогда поспешили в Армению с целью помочь пострадавшему от стихии городскому и сельскому населению, были также из Германии. Это, в частности, представители Службы технической помощи, германского Красного Креста. Пользуясь случаем, мы им вновь выражаем благодарность за выполненную масштабную работу», - отметил Хан.
Он указал на то, что в зоне бедствия спасательные отряды участвовали как в поисковых работах, так и в решении вопросов обеспечения пострадавших гуманитарной помощью, продовольствием, временными пристанищами.
«В помощь пострадавшим от землетрясения, в Германии были собраны внушительные пожертвования. Только пожертвование германского Красного Креста для Армении составило 120 млн. германских марок, и это было беспрецедентно крупное пожертвование в истории данной организации», - сообщил депутат.
Он также с удовлетворением отметил факт нынешнего продуктивного сотрудничества структур Армении и Германии.
«В последние десятилетия германская Служба технической помощи, германский Красный Крест и Немецкое общество по международному сотрудничеству содействовали и содействуют армянской стороне путем различных социальных, образовательных, медицинских и других программ и мероприятий.
Кроме того, после разрушительного землетрясения, многочисленные германские организации помогли создать собственные спасательные отряды, и другие структуры, которыми Армения сегодня может гордиться. Я убедился в этом, когда вчера посетил МЧС Армении», - подчеркнул Хан.
Он обратил внимание на тот факт, что сегодня в германскую делегацию вошли те, кто 30 лет назад не только поспешил на помощь Армении, но и с течением лет продолжил дело сотрудничества и содействия республике. «Им всем – отдельное спасибо за их миссию. Партнеры с течением лет стали настоящими друзьями, и это – истинная ценность, которую надо беречь», - подчеркнул Хан.