Ռուսաստանի եւ Բելառուսի առաջնորդները պայմանավորվել են հանդիպել մինչեւ ընթացիկ տարեվերջ վիճահարույց իրավիճակները քննարկելու համար, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»:
«Ռուսաստանի եւ Բելառուսի նախագահները պայմանավորվել են մինչեւ Նոր տարի եւս մեկ հանդիպում անցկացնել՝ գլխավորապես երկկողմ հարաբերությունների այն հարցերի քննարկումն ակտիվացնելու համար, որոնք վերաբերել են վիճահարույցների կարգին, եւ որոնց լուծման հարցում հաջողվել էր լրջորեն առաջ ընթանալ վերջերս Սոչիում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ»,- ուրբաթ լրագրողներին ասել է Պեսկովը:
«Ինչ վերաբերում է երեկվա ԵՏՄ նիստին, ապա այն շատ արդյունավետ, աշխատանքային միջոցառում էր, որտեղ հենց աշխատանքային զրույց է վարվել: Աշխատանքային  զրույցը ոչ միշտ է նշանակում կարծիքների միասնականություն»,- նշել է նա:
Նախօրեին Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի միջեւ բանավեճ էր ծագել գազի գնագոյացման թեմայով:
Լուկաշենկոն ուշադրություն էր հրավիրել գազի բելառուս սպառողների համար տարբեր պայմաններին, որոնք վառելանյութի 1000 խոր.մետրի դիմաց վճարում են 130 դոլար, իսկ ռուս սպառողները՝ 70 դոլար (հարեւան Սմոլենսկի մարզում):
Պուտինը պատասխանել էր, որ եթե Բելառուսի համար գազի շուկայական գին լիներ, ապա այն շուրջ 200 դոլար կլիներ 1000 խոր.մետրի դիմաց, այլ ոչ թե 130: Ռուս առաջնորդն առաջարկել էր գազի գների մասին բանավեճը շարունակել ավելի ուշ փակ ռեժիմով:

Лидеры России и Белоруссии договорились встретиться до конца текущего года для обсуждения спорных ситуаций, заявил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков, передает «Интерфакс».
«Президенты России и Белоруссии условились провести еще одну встречу до Нового года, главным образом для активизации обсуждений тех вопросов двусторонних отношений, которые относились к категории спорных и в решении которых удалось серьезно продвинуться на недавней встрече в Сочи», - сказал Песков в пятницу журналистам.
«Что касается вчерашнего ЕАЭС, то это было очень продуктивное, рабочее мероприятие, где велся именно рабочий разговор. Рабочий разговор не всегда подразумевает единство мнений», - отметил он.
Накануне в ходе заседания Евразийского экономического совета между президентом РФ Владимиром Путиным и президентом Белоруссии Александром Лукашенко возникла дискуссия на тему ценообразования на газ.
Лукашенко обратил внимание на разные условия для белорусских потребителей газа, для которых топливо стоит $130 за тысячу кубометров, а для российских - $70 (в соседней Смоленской области).
На это Путин ответил, что если бы для Белоруссии была рыночная цена газа, она была бы под $200 за тыс. куб. м, а не $130. Российский лидер предложил продолжить дискуссию о ценах на газ позже в закрытом режиме.