Ռոբերտ Քոչարյանը չսպասելով մինչեւ դատարանը իր որոշումը կուղարկի քննիչին, իսկ քննիչը որոշումով կգա իր հետեւից, ինքն ինքնուրույն որոշեց գնալ ԱԱԾ շենքում գտնվողն «Երեւան Կենտրոն» ՔԿՀ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ հավելելով, որ Քոչարյանը այս պահին այնտեղ է եւ սպասում, որ քննիչը բերի համապատասխան որոշումը:
«Դրա համար պարոն Քոչարյանն այս պահին այստեղ չի: Եթե նա ազատության մեջ լիներ, եւ ինքը որոշումը կայացնողը լիներ՝ գալ-չգալու, ես չգիտեմ ինքը կգար էստեղ, թե չէր գա, ես դա ասել չեմ կարող»,-ասաց Ալումյանը:
Նա ընդգծեց, որ այսօրվա դատական նիստին Գլխավոր դատախազը ներկա չի եղել: Ներկա չի եղել նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանը
Անդրադառնալով իրենց կողմից ներկայացված միջնորդություններին, Ալումյանը նշեց, որ դրանք կապված էին ՍԴ դիմելու հետ. «Այդ միջնորդությունները դատարանը դրանց լուծում չտվեց, որոշեց վերջնական դատական ակտով դրանց լուծում տալ: Վերջնական դատական ակտը դեռ չունենք, չգիտենք, թե ինչ լուծումներ են տրված: Ակնհայտ է, որ մերժված են, բայց թե ինչ պատճառով, ասել չենք կարող: Ինչ վերաբերում է տեսանյութը դատարանուևմ հետաոտելու մեր միջնորդությանը, դատարանում այդ միջնորդությունը մերժեց, տեսանյութը չհետազոտվեց»:

Accoring to him, Kocharyan did not wait until the court sends the decision to the investigator for the latter to come after him and decided to go to the Yerevan-Kentron penitentiary in the NSS building.
Earlier it was reported that the Court of Appeal upheld the judgement of the first-instance court on remanding Armenia’s second president Robert Kocharyan.
Kocharyan was charged with breaching Armenia’s constitutional order during the March 1, 2008 events in Yerevan.
The Court of Appeals canceled the decision of the first-instance court, but it was appealed by both sides. The Court of Cassation returned the case to the Court of Appeal.
Eight demonstrators as well as two servicemen of the internal troops were killed in the clashes between the opposition and the authorities on March 1 and 2, 2008. But no one had been brought to account for these deaths, to this day.