ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ եւ ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր Ալիսա Բրունի Ֆրեյնդլիխն այսօր՝ դեկտեմբերի 8-ին, տոնում է իր 84-ամյակը, հաղորդում է Հինգերրորդ ալիքը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական հեռագիր է ուղարկել XX դարի խոշորագույն դերասանուհիներից մեկին:
«Ձեզ իրավամբ հազվագյուտ տաղանդի, հմայքի տեր դերասանուհի, անկեղծ, հոգեպես շռայլ մարդ են համարում: Երկար տարիներ Դուք ծառայում ենք արվեստին, հանդիսատեսին ուրախացնում ենք թատրոնի եւ կինոյի հրաշալի աշխատանքներով», — նշվում է Կրեմլի կայքում հրապարակված շնորհավորական հեռագրում:
Պուտինը նրան մաղթել է առողջություն եւ ոգեշնչում, հատուկ ընդգծելով նրա յուրահատկությունը, որն ըստ նրա անխոնջ ստեղծագործական որոնման եւ բարձր պրոֆեսիոնալիզմի, ինչպես նաեւ աշխատանքնի անսահման նվիրվածության արդյունք է:
Ալիսա Ֆրեյնդլիխը ավելի քան 25 տարի Տովստոնգովի անվան Դրամատիկական թատրոնի առաջատար դերասանուհիներից է: Հեռուստադիտողին նա հայտնի է «Ծառայողական սիրավեպ», «Ստալկեր», «Մեծ», «Դարտանյանը եւ երեք հրացանակիրները», «Դաժան ռոմանս» ֆիլմերով: Նա արժանացել է բազմաթիվ թատերական եւ կինեմատոգրաֆիական մրցանակների:

Народная артистка СССР и лауреат Государственной премии РФ Алиса Бруновна Фрейндлих в субботу, 8 декабря, отмечает 84-й День рождения, передает Пятый канал
Президент России Владимир Путин направил поздравительную телеграмму одной из крупнейших  актрис XX века.
«Вас по праву считают актрисой редкого таланта и обаяния, искренним, душевно щедрым человеком. Многие годы Вы подвижнически служите искусству, радуете публику замечательными работами в театре и кинематографе», — говорится в поздравительной телеграмме президента, размещенной на сайте Кремля.
Глава государства пожелал Фрейндлих здоровья и вдохновения, особо подчеркнув ее уникальность, которая по его словам является результатом неустанного творческого поиска и высочайшего профессионализма, а также безграничной преданности своему делу.
Свои поздравления направил также министр культуры РФ Владимир Мединский, отметив «замечательные роли актрисы, многие из которых пополнили «золотой фонд» отечественного искусства».
Алиса Фрейндлих более 25 лет является ведущей актрисой легендарного БДТ имени Товстоногова. Советскому и российскому зрителю она известна киноролям в настоящих хитах кинематографа — «Служебный роман», «Сталкер», «Большой», «Д’Артаньян и три мушкетера», «Жестокий романс». Она обладатель множества наград театральных и кинематографических премий.