ՀՀ Ոստիկանությունը հիշեցնում է ընտրողներին կաշառելու կանխման եւ այլ ընտրախախտումների բացահայտման համար հեռախոսային գաղտնալսումներ եւ գաղտնի նկարահանումներ իրականացնելու իր իրավունքի մասին:
Ոստիկանության մամուլի ծառայությունը հաղորդում է, որ սեպտեմբերին ԱԺ կողմից ընդունված քրեական օրենսգրքի փոփոխությունների համաձայն, խստացվել են  ընտրական հանցագործությունների համար պատիժները, իսկ ոստիկանությունը դրանց բացահայտման նոր հնարավորություններ է ստացել:
Մասնավորապես նախատեսվել են հետևյալ պատիժները՝
- Ընտրակաշառք ստանալու կամ անգամ պահանջելու համար՝ 500.000-ից 700.000 դրամ տուգանք կամ 1-ից 3 տարի ազատազրկում:
- Ընտրակաշառք տալու կամ անգամ առաջարկելու համար՝ 2.500.000-ից 3.000.000 դրամ կամ 2-ից 6 տարի ազատազրկում:
- Մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար՝ 2-ից 6 տարվա ազատազրկում:
- Որևէ եղանակով ընտրությունների արդյունքները կեղծելու համար (այդ թվում՝ ռեյտինգային թեկնածուների ձայների կեղծման)՝ 3-ից 8 տարվա ազատազրկում:
Ավելին, ոստիկանությունը իրավունք է ստանում օգտագործել օպերատիվ հետախուզական բոլոր օրինական միջոցները (օրինակ հեռախոսների գաղտնալսում, ներքին դիտում) այդ հանցագործությունները բացահայտելու համար»,-նշվում է հաղորդագրությունում:

Полиция Армении напоминает о своем праве прослушивать телефоны и вести скрытую съемку граждан с целью пресечения подкупа избирателей и иных избирательных нарушений.
Как сообщает пресс-служба полиции, согласно принятым в сентябре НС поправкам к УК, ужесточено наказание по ряду избирательных нарушений, а полиции предоставлены новые возможности для их раскрытия.
В частности, предусмотрены следующие наказания:
- за получение или даже требование предвыборной взятки – штраф в размере от 500 до 700 тысяч драмов либо лишение свободы на срок от года до трех лет.
- дача или предложение взятки - штраф в размере от 2.500.000 до 3.000.000 драмов либо лишение свободы на срок от двух до шести лет.
- голосование более одного раза либо голосование вместо другого лица – лишение свободы на срок от двух до шести лет.
- поделка итогов голосования любым путем (в том числе, подделка голосов рейтинговых кандидатов) – лишение свободы на срок от трех до восьми лет.
«Более того, полиция получает право использовать все средства оперативного розыска (к примеру, прослушивание телефонов или видеонаблюдение) для раскрытия такого рода преступлений», - отмечается в сообщении.