ԴՆԹ անալիզը օգնել է 69-ամյա ամերիկուհուն գտնել մորը, որից իրեն ծնվելուց անմիջապես հետո բաժանել էին, հայտնում է CNN-ը:
Կոննի Մուլթրուպը ծնվել է 1949-ին եւ մեծացել մանկատանը, մինչեւ որ նրան որդեգրել են: Երբ աղջիկը 5 տարեկան էր, որդեգրող մայրը քաղցկեղից մահացավ: Նոր խորթ մայրը չէր սիրում Կոննիին, ուստի երեխան ստիպված էր հանդուրժել նրա վատ վերաբերմունքը: Մալթրուպն ամբողջ կյանքում երազում էր գտնել իսկական ծնողներին, բայց այդպես էլ չէր կարողանում:
Մեկ տարի առաջ դուստրը նրան Ancestry.com հավաքածու էր նվիրել, որը օգնում է ԴՆԹ թեստի միջոցով գտնել հարազատներին: Կինը կապվել է հեռավոր ազգականներից մեկի հետ, որին գտել էր ծառայությունը եւ ասել իր մոր մասին:
«Ես ասացի, որ նրա անունը Ջենեվիվ Պյորինտոն էր,-հիշում է Մալթրուպը, իսկ բարեկամուհին ասաց. Օ, նա իմ մորաքույրն է եւ նա դեռ ողջ է»:
88-ամյա Ջենեվիվ Պյորինտոնը մենակ էր ապրում: Պարզվել է, որ Ինդիանայում հիվանդանոցի աշխատակիցները, որտեղ ծնվել է Կոննին, համոզել են  նրան, որ երեխան ծննդաբերության ժամանակ մահացել է:
«Քանի որ նա ամուսնացած չէր, նրան ասել էին, որ ես մահացած եմ, -ասում է Մալթրուպը,- նա ապրում էր եւ անգամ չգիտեր իմ մասին»:
Երեխաների եւ մայրերի բռնի բաժանումը ԱՄՆ-ում տարածված պրակտիկա էր, մինչեւ որ 1973-ին Գերագույն դատարանը չօրինականացրեց աբորտները:

Анализ ДНК помог 69-летней американке отыскать мать, с которой ее разлучили сразу после рождения, сообщает Лента.Ру со ссылкой на CNN.
Конни Маултруп родилась в 1949 году и росла в приюте, пока ее не удочерили. Когда девочке было пять лет, приемная мать умерла от рака. Новая супруга приемного отца недолюбливала Конни, поэтому ребенку приходилось терпеть плохое обращение. Маултруп всю жизнь мечтала найти настоящих родителей, но так и не сумела этого сделать.
Год назад дочь подарила ей набор Ancestry.com, который помогает искать родственников при помощи теста ДНК. Женщина связалась с одной из дальних родственниц, которую нашел сервис, и упомянула свою мать. «Я сказала, что ее звали Дженевив Пьюринтон, — рассказывает Маултруп. — А родственница говорит: «О, это же моя тетя. И она еще жива»».
88-летняя Дженевив Пьюринтон жила одна. Как выяснилось, сотрудники больницы в Индиане, где родилась Конни, убедили ее, что ребенок умер при родах. «Поскольку она была незамужней, ей сказали, что я мертва, — объясняет Маултруп. — Она жила и даже не знала обо мне». Насильственное разлучение матерей с детьми, рожденными вне брака, было распространенной практикой в США, пока в 1973 году Верховный суд не узаконил аборты.