Միացյալ Նահանգները շնորհավորում է Հայաստանի քաղաքացիներին դեկտեմբերի 9-ին անցած խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ: Այս մասին ասված է ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Վաշինգտոնը ողջունում է ԵԱՀԿ ԺՄԻԳ դիտորդների գնահատականը, համաձայն որի Հայաստանում անցած ընտրությունները մրցակցային էին եւ թեկնածուներին հնարավորություն էր տրված ազատ քարոզչություն վարել:
Միացյալ Նահանգները միանում է ԵԱՀԿ-ի նախնական գնահատականին, համաձայն որի ընտրական գործընթացը վայելում էր հասարակական լայն վստահություն եւ համապատասխանում էր հիմնարար ազատություններին», - հայտարարել է Պետքարտուղարությունը:
«Այս տարին Հայաստանի համար կարեւորագույն փոփոխություններ նշանավորեց: 27 տարի շարունակ Միացյալ Նահանգները ձգտել է աջակցել Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների եւ հաստատությունների զարգացմանը, եւ մենք կշարունակենք դա անել ապագայում: Մենք ակնկալում են համագործակցել Հայաստանի նոր Խորհրդարանի եւ Կառավարության հետ՝ խորացնելով մեր երկկողմ գործընկերությունը եւ համագործակցությունը, ամրապնդելով օրենքի գերիշխանությունն ու ժողովրդավար հաստատությունները, պայքարելով կոռուպցիայի դեմ, զարգացնելով առեւտուրն ու ներդրումները եւ ապահովելով տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգությունը», - ընդգծված է ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:

The United States congratulates the people of Armenia on the conduct of their December 9 parliamentary elections; this is said in a press statement by the deputy spokesperson of the US Department of State.
“We welcome the assessment by the Organization for Security and Cooperation in Europe’s (OSCE) Office for Democratic Institutions and Human Rights that Armenia’s parliamentary elections were competitive and that candidates were able to campaign freely,” the statement also reads. “The United States concurs with the OSCE’s preliminary conclusions that the elections process enjoyed broad public trust and respected fundamental freedoms.”
“This year has been a time of remarkable change in Armenia. For 27 years, the United States has sought to support the development of democratic processes and institutions in Armenia, and we will continue to do so. We look forward to working with the new Armenian Parliament and Government to deepen our bilateral partnership and cooperation to strengthen the rule of law and democratic institutions, combat corruption, promote trade and investment, and safeguard regional and global security,” the US State Department press statement also notes.