Այդ մեքենաները, որոնք հիմա կայանված են Բագրատաշենում, որոնք հիմա ճանապարհին են ու գալու են, հիմնականում այն մեքենաներն են, որոնց ղեկը տեխնիկապես հնարավոր չէ փոխել, իսկ փոխելու դեպքում դառնում են շատ վտանգավոր մեքենաներ։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 11-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց «Ղեկը աջ» նախաձեռնության անդամներից Դավիթ Գասպարյանը:
«Տեսեք, նույն Nissan ֆիրման ունի Skyline մոդել, որն ունի իր ձախ ղեկ անալոգը, որը փոխելը շատ հեշտ է ու անվտանգ, նույն Nissan–ը ունի 7 տեղանոց Elgrand, որը չունի ձախ ղեկ անալոգը։ Այդ մեքենան նույնիսկ Վրաստանում ադրբեջանցի մասնագետները՝ ղեկ փոխողները, ոչ մի գումարի դիմաց չեն ցանկանում ղեկը փոխել, քանի որ իրենք էլ հասկանում, որ դա շատ վտանգավոր է դառնում։ Հիմա այս «Ղեկը աջ» նախաձեռնության անդամների մեքենաները հիմնականում 90 տոկոսով այդ մեքենաներն են, որոնց ղեկը չի կարելի փոխել։
Մենք քանի անգամ դա փաստել ենք, պաշտոնյաները մեզ ուշադիր լսել են։ Հիմա այդ մարդիկ մեզ ուշադիր լսում են, ըմբռնում են ու անում են հակառակը։ Հիմա եկել կանգնել են մի պատնեշի, չենք կարողանում հասկանանք՝ խնդիրը ինչումն է, այդ 800–ից 1000 մեքենան ինչ վտանգավորություն պետք է հանդիսանա Հայաստանի համար, որտեղ կա արդեն 40 հազար աջ ղեկով մեքենա։ Ամբողջ խնդիրը սրա մեջ է»,-ասաց նա:
Դավիթ Գասպարյանի խոսքով, քաղաքացիները հավաքվել են այս նախաձեռնության մեջ, քանի որ նրանք խաբված են. «Մաքսայինի տեղեկատվական տախտակին գրված եւ կախված է եղել, որտեղ նշված է եղել, որ աջ ղեկի արգելքը գործում է ապրիլից մինչեւ հոկտեմբերի 1–ը։ Այդ մարդը սեպտեմբեր,  հուլիս ամիսներին գնել է այդ աջ ղեկ մեքենան, որը եկել հասել է Բագրատաշեն, որտեղ նրան ասում են, որ պատին գրվածը չի իրականությունը»:
Մյուս բանախոսը՝ Զոհրաբ Իգրթյանն էլ նշեց, որ մարդիկ, որոնք ձեռք են բերել այդ մեքենաները, դրանք գնել են, քանի որ դրանք մատչելի են ու որակյալ. «Հիմա երբ ղեկը վերասարքավորում են, դա ազդում է գնի վրա եւ որակն էլ նվազում է։ Դրա համար մարդիկ համաձայն չեն»:

Представитель инициативы «Руль справа»: Замена местоположения руля автомобилей может иметь опасные последствия
Замена местоположения руля на автомобиле чревата опасными последствиями. Об этом на встрече с журналистами 11 декабря заявил один из представителей инициативы «Руль справа» Давид Гаспарян.
Напомним, что правительство Армении разрешило ввезли несколько тысяч застрявших в Грузии праворульных машин, с условием, что в течение года машины будут переоборудованы на леворульные.
«К примеру, у автомобиля Nissan Skyline есть леворульный аналог, и можно легко и безопасно совершить замену руля. А вот 7-местный Nissan Elgrand не имеет леворульный аналог. Руль этого автомобиля в Грузии даже азербайджанские специалисты не хотят менять, так как понимают, что это очень опасно. В настоящее время на большинстве автомобилях членов инициативы «Руль справа» невозможно совершить работу по замене руля.
Мы неоднократно заявляли об этом, и чиновники внимательно слушали нас. Они и сейчас внимательно слушают, понимают, о чем идет речь, но делают по-своему. Мы не можем понять, как отразятся на безопасности Армении эти 800-1000 автомобилей, притом, что в стране уже есть 40 тысяч автомобилей с правым рулем? Вся проблема в этом», - отметил он.
По словам Давида Гаспаряна, граждан просто обманули.
«На информационном табло в таможне было написано, что запрет на импорт автомобилей с правым рулем действует с апреля по 1 октября. Люди приобрели автомобили с правым рулем в июле или в сентябре, привезли в Баграташен, где им сказали, что информация на табло не соответствует действительности»,- подчеркнул он.
Другой член инициативы «Руль справа», Зохраб Игртян, отметил, что покупка этих автомобилей обусловлена доступностью в цене и высоким качеством.
«Замена руля влияет как на цену, так и на качество. Этим объясняется наше недовольство»,- заявил Давид Гаспарян.
О том, что технически невозможно полностью безопасно поменять местоположение руля и это неминуемо станет причиной многочисленных ДТП, было написано неоднократно, однако правительство Армении с удивительным упорством настаивает на заведомо опасном варианте выхода из ситуации.