Վերաքննիչ քրեական դատարանը նախօրեին որոշել է բեկանել առաջին ատյանի որոշումն ու վերացնել Մարտի 1-ի քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ կիրառված կալանքի որոշումը։ Այս մասին NEWS.am–ին ասաց նրա պաշտպան Միհրան Պողոսյանը։
Հիշեցնենք, որ ըստ ՀՔԾ հաղորդագրության՝ 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Վ. Հ.-ն, 2007-2011 թվականներին զբաղեցնելով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության հատկապես կարևոր գործերի ավագ քննիչի պաշտոնը, իր վարույթում առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում կազմակերպել է քննչական խմբի կազմում ընդգրկված առանձին քննիչների հետ և ոստիկանության ծառայողների, այդ թվում` փորձագետ Ա. Հ.-ի օժանդակությամբ միասնական դիտավորությամբ ապացույցներ կեղծելը:
Նշենք, որ խոսքը Վահագն Հարությունյանի մասին է, որը այս տարվա հուլիսին ազատվել էր Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի, հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնից:

YEREVAN. – The Criminal Court of Appeal has overturned the first instance court decision on remanding Investigative Committee former Deputy Chairman Vahagn Harutyunyan—who is charged with falsifying evidence along the lines of the criminal case into what had occurred in capital city Yerevan in March 2008—in custody, his attorney Mihran Poghosyan told Armenian News-NEWS.am.
According to the Special Investigation Service statement, during investigation along the lines of the above-said criminal case, it was found out that, from 2007 to 2011, and as head of the team investigating the events that occurred in Yerevan in March 2008, Harutyunyan had falsified evidence during investigation of this criminal case.
This July, Vahagn Harutyunyan was dismissed from the office of Deputy Chairman of the Investigative Committee, and as head of the general department of investigation of especially important cases.