Ստամբուլի դատախազությունը իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլա Գյուլենի շարժման հետ կապերի կասկածանքով, որին մեղադրում է 2016-ի հուլիսին հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ, 219 թուրք զինծառայողների ձերբակալության համար կարգադրագիր է տվել:
ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով N-TV-ին, հաղորդում է, որ կասկածյալների թվում 4 գնդապետ կա: Իրավապահ մարմինները արդեն սկսել են զինվորականների ձերբակալման գործողությունը:
Նշենք, որ հեղաշրջման փորձից հետո իշխանությունները, Գյուլենի հետ կապերի պատրվակով  ավելի քան 50 հազար մարդու են կալանավորել, 150 պետական ծառայողներ նույն պատրվակով պաշտոնից ազատվել են:

Прокуратура Стамбула выдала  ордер на задержание 219 турецких военнослужащих  по подозрению в связях с движением исламского проповедника Фетуллы Гюлена, которого Анакара обвиняет в организации попытки переворота в июле 2016 года.
Как сообщает ТАСС со ссылкой на  N-TV,  среди подозреваемых четверо полковников. Правоохранительные органы уже начали операцию по задержанию военных.
Отметим, что после попытки переворота власти под предлогом связей с Гюленом арестовали более 50 тысяч человек,  около 150 госслужащих были уволены под тем же предлогом.