Գեներալ-լեյտենանտ Լեւոն Մնացականյանը, որն այսօր ազատվել է Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից, խոսք ՝ ուղղել Արցախի բանակի անձնակազմին:
Նա, մասնավորապես, ասել է.
«Հարգելի զինակիցներ,
այսօր ես թողնում եմ Պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնը: Անչափ հպարտ եմ, որ ծառայել եւ հարկ եղած դեպքում պատրաստակամ եմ լինելու կրկին իմ ծառայությունը բերել այն բանակի շարքերում, որն իր մարտունակությամբ եղել է, կա եւ շարունակելու է մնալ մեր ժողովրդի պաշտպանության եւ անվտանգության գլխավոր երաշխավորը:
Ուզում եմ նաեւ հավաստիացնել, որ իմ համար մեծ պատիվ էր տարիներ շարունակ զինակցել բոլոր այն շարքայիններին, սերժանտներին, ենթասպաներին, սպաներին եւ գեներալներին, ովքեր իրենց բարեխիղճ ծառայությամբ օրեցօր ամրապնդել ու հզորացրել են  մեր պաշտպանական համակարգը:
Լիահույս եմ, որ այսուհետ եւս ձեր յուրաքանչյուրիդ մոտ իշխելու է մեր երկիրն առավել պաշտպանված ու անվտանգ պահելու անկոտրում կամքն ու վճռականությունը: Ձեր գործողություններում եղեք ներդաշնակ, փոխըմբռնող եւ, որ շատ կարեւոր է՝ հայրենյաց պաշտպանի առաքելությանը հավատարիմ:
Շնորհակալություն բոլորիդ համատեղ ծառայության համար»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատար Լեւոն Մնացականյանն ազատվել է պաշտոնից:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 14–ին, ՊԲ շտաբում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում Պաշտպանության բանակի հրամկազմին է ներկայացրել նոր հրամանատարին՝ գեներալ–մայոր Կարեն Աբրահամյանին, որը մեկ տարի առաջ նշանակվել էր ՊԲ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում, իսկ մինչև այդ ՀՀ ԶՈՒ 5–րդ բանակային կորպուսի հրամանատարն էր։
Հիշեցնենք՝ Լևոն Մնացականյանը ՊԲ հրամանատարի պաշտոնում ծառայում էր 2015 թվականից։Բակո Սահակյանի մեկ այլ հրամանագրով ՊԲ գլխավոր շտաբի պետ է նշանակվել Ջալալ Հարությունյանը։

Для меня было большой честью многие годы находиться рядом со всеми теми рядовыми, сержантами, офицерами и генералами, которые своей добросовестной службой день за днем укрепляли и делали мощнее нашу оборонительную систему. Об этом заявил в обращении к личному составу Армии Арцаха Левон Мнацаканян, который сегодня был освобожден с должности министр обороны, командующего АО НКР.
«Я чрезмерно горд тем, что служил и готов при необходимости вновь встать в ряды армии, которая по своей боевой готовности была, есть и будет главным гарантом защиты и безопасности нашего народа. Хочу также заверить в том, что для меня было большой честью быть рядом со всеми теми рядовыми, сержантами, офицерами и генералами, которые своей добросовестной службой день за днем укрепляли и делали мощнее нашу оборонительную систему. Надеюсь, что и отныне у каждого из вас будет непоколебимая воля и решимость обеспечить защиту и безопасность нашей страны. Спасибо всем за совместную службу», - заявил Мнацаканян.
Напомним, что министр обороны, командующий Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян указом президента республики Бако Саакяна освобожден от занимаемой должности. Утром 14 декабря Саакян провел совещание в штабе ВС НКР и представил комсоставу нового министра - генерал-майора Карена Абрамяна. Он был назначен начальником штаба год назад, а до того командовал 5-ым корпусом ВС Армении.