«Միասնական ազգային շարժում» կուսակցությունից նախագահի նախկին թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեն հայտարարել է բողոքի անընդմեջ գործողությունների մասին, որոնք կսկսեն երեքշաբթի օրվանից։ Այս մասին հաղորդում է Sputnik-Грузия-ն։
«Ուժը միասնության մեջ է» ընդդիմադիր դաշինքը, որի մեջ է նաեւ Միասնական ազգային շարժումը, չի ճանաչում նախագահական ընտրությունների արդյունքները եւ պահանջում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում։
«Մենք արդեն վաղվանից սկսում ենք բողոքի գործողությունները։ Դրանք չեն դադարի ոչ մի օր։ Հիմա ինձ մի հարցրեք, թե դրանք ինչ գործողություններ են լինելու, մենք այդ մասին մեր կողմնակիցներին կիրազեկենք այսօր երեկոյան։ Վաղը մենք սկսում ենք անընդմեջ բողոքի գործողությունները, որոնք կկրեն խաղաղ բնույթ՝ Վրաստանի Սահմանադրության ու օրենսդրության համապատասխան»,-այսօր կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Վաշաձեն։
«Ներքին գործերի նախարարությունում խնդիր չեն տեսնում «Ուժը միասնության մեջ է» ընդդիմադիր շարժման կողմից հայտարարված բողոքի գործողությունների անցկացման մեջ, եթե դրանք ընթանան օրենքի շրջանակներում»,-հայտարարել է Ներքին գործերի նախարար Նատիա Մեզվրիշվիլին։
«Եթե ամեն ինչ ընթանա օրենքի շրջանակներում, ապա ոչ մի խնդիր չկա։ Տարբերություն չկա, թե ով բողոքի գործողություններ կանցկացնի։ Ոստիկանությունը 1 տարվա ընթացքում ապացուցել է, որ մենք հարգում ենք կարծիքի ազատ արտահայտումը»,-հայտարարել է Մեզվրիշվիլին։
«Ուժը միասնության մեջ է» դաշինքն ու ընտրություններում նախագահի թեկնածու Վաշաձեի կողմնակիցները նախօրեին ավտոշարասյունով Թելավի էին ուղեւորվել՝ Վրաստանի 5-րդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի երդմնակալության ժամանակ այնտեղ խաղաղ բողոքի գործողություններ անցկացնելու նպատակով։
Սակայն ոստիկանությունը կանգնեցրել է նրանց ավտոշարասյունը Թելավիից 30կմ հեռավորության վրա եւ խնդրել՝ կա՜մ մնացած ճանապարհն անցնել ոտքով, կա՜մ օգտվել այլընտրանքային ճանապարհից, ինչն էլ պատճառ է դարձել բախման։ Ընդդիմադիրները մի քանի անգամ ճեղքել են շարասյունը եւ վնասել ոստիկանական մեքենաները։
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարը հայտարարել է, որ կատարվածի փաստով հարուցվել է քրեական գործ «հասարակական կարգը պահպանող անձի կամ իշխանության այլ ներկայացուցչի նկատմամբ դիմադրություն, սպառնալիք կամ բռնություն» հոդվածով, ինչը պատժվում է տուգանքով կամ տնային կալանքով՝ 6 ամսից մինչեւ 2 տարի ժամկետով, կամ էլ ազատազրկումով՝ 2-ից 5 տարի ժամկետով։

Бывший кандидат в президенты от партии «Единое национальное движение» Григол Вашадзе анонсировал непрерывные акции протеста, которые начнутся со вторника, передает Sputnik-Грузия.
Оппозиционный блок «Силы в единстве», куда входит ЕНД, не признает итоги президентских выборов и требует проведения досрочных парламентских выборов.
«Мы уже с завтрашнего дня начинаем акции, акции не прекратятся ни на один день. Сейчас не спрашивайте меня, что это за акции будут, мы об этом известим наших сторонников сегодня вечером. Завтра мы начинаем непрерывные акции, которые будут мирными, в соответствии с законодательством и конституцией Грузии», - заявил Вашадзе на брифинге в понедельник.
В министерстве внутренних дел не считают проблемой анонсированные оппозиционным движением «Сила в единстве» акции протеста, если они будут проходить в рамках закона, заявила замминистра МВД Натия Мезвришвили.
«Если все будет проходить в рамках закона, то нет никакой проблемы. Без разницы, кто проведет акции. Полиция доказала в течение года, что мы уважаем свободу выражения мнения», - заявила Мезмишвили
«Сила в единстве» и сторонники проигравшего выборы кандидата Вашадзе отправились накануне колоннами в Телави, чтобы провести там мирную акцию во время инаугурации пятого президента Грузии Саломе Зурабишвили.
Однако полицейские остановили их машины в 30 километрах от Телави и попросили либо пойти дальше пешком, либо воспользоваться альтернативной дорогой, что стало причиной потасовки. Оппозиционеры несколько раз прорвали кордон и повредили полицейские автомобили.
В МВД Грузии заявили, что по факту случившегося возбуждено уголовное дело по статье «сопротивление, угроза или насилие в отношении лица, охраняющего общественный порядок, или иного представителя власти», что наказывается штрафом, или домашним арестом на срок от шести месяцев до двух лет, или лишением свободы на срок от двух до пяти лет.