ԱՄՆ-ն չունի անհրաժեշտ պաշտպանություն Ռուսաստանի եւ Չինաստանի նոր սերնդի հիպերձայնային զենքից, հայտնում է «Լենտան»՝ վկայակոչելով երկրի Հաշվիչ պալատի նոր զեկուցումը:
Գերատեսչությունից նշում են, որ Մոսկվան ու Պեկինը կենտրոնացել են նոր սպառազինության վրա, որովհետեւ դրա արագությունը, բարձրությունը եւ մանեւրայնությունը կարող են վնասել հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի մեծամասնությունը: Դրանից բացի, հիպերձայնային տեխնոլոգիաները կարելի է օգտագործել հեռահար սովորական եւ միջուկային հրթիռների արդիականացման համար, հավելվում է զեկույցում:
«Ոչ մի հակամիջոց գոյություն չունի»,- եզրակացնում է Հաշվիչ պալատը:
Հոկտեմբերին հաղորդվել էր, որ Վաշինգթոնը պատրաստվում է արագացնել հիպերձայնային զենքի ստեղծումը: Այդ որոշումը հաջորդել էր Չինաստանում օգոստոսին գերձայնային օդանավի հաջող փորձարկումներին, ինչպես նաեւ մայիսին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անցկացրած նոր զենքի, այդ թվում՝ հիպերձայնային հրթիռի շնորհանդեսին:

США не обладают необходимой защитой от нового поколения гиперзвукового оружия России и Китая, передает Лента.Ру со ссылкой на доклад Счетной палаты страны.
Ведомство отмечает, что Москва и Пекин сосредоточились на новом вооружении, потому что его скорость, высота и маневренность могут нанести ущерб большинству систем противоракетной обороны. Кроме того, гиперзвуковые технологии, добавляется в отчете, можно использовать для модернизации обычных и ядерных ракет дальнего действия.
«Никаких контрмер не существует», — заключили в Счетной палате.
В октябре сообщалось, что Вашингтонсобрался ускориться с созданием гиперзвукового оружия. Решение последовало после первых успешных испытаний сверхзвукового самолета в Китае в августе, а также майской презентации президентом РоссииВладимиром Путиным нового оружия, в том числе гиперзвуковой ракеты.