Հայաստանը նախատեսում է ավելի շատ գազ ներկրել Իրանից։ Այս մասին հայտնել է Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը՝ ելույթով հանդես գալով «Իրանա–հայկական կապեր, հնարավորություններ եւ կապեր» հանդիպմանը։
Նրա խոսքով՝ Երեւանում վերջերս տեղ գտած քաղաքական  իրադարձությունները չեն ազդել ՀՀ արտաքին քաղաքականության վրա, փոխանցում է Iran Daily–ն։
Խոսելով Իրանի հետ հարաբերությունների կրճատման համար Երեւանի վրա Վաշինգթոնի կողմից ճնշման մասին՝ դեսպանը նշել է. «ԱՄՆ–ն ու Հայաստանը Թեհրանի ու Երեւանի կապերի շուրջ բանակցություններ են վարել, եւ նրանք հասկացել են, որ Թեհրանի հետ հարաբերությունները մեզ համար մեծ նշանակություն ունեն»։
Արտաշես Թումանյանը նաեւ խոսել է Թեհրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման ավելացման հարցում Երեւանի պատրաստակամության մասին։
Դեսպանը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը մոտ ժամանակներս նշանակալիորեն կավելանա։
Սակայն ինչպես նշել է դեսպանը, չնայած նրան, որ Թեհրանը եւ Երեւանը նպատակ է դրել ապրանքաշրջանառությունը հասցնել 1 միլիարդ դոլարի մակարդակի, նրանք հասել են ընդամենը 200-250 միլիոն դոլար ցուցանիշի։

Armenia will import more gas from Iran, said Armenian Ambassador to Iran Artashes Tumanyan within a meeting titled 'Iran-Armenia ties, opportunities and challenges’ in Tehran.
Political developments in Armenia have not affected the country's foreign policy, Iran Daily reported quoting Artashes Tumanyan .
Touching upon Washington's pressure on Yerevan to reduce relations with Iran, the ambassador noted that the “US has talked with Armenia about Tehran-Yerevan ties, and they have realized that relations with Tehran are of high significance to us.”
According to him, Armenia is ready to increase electricity exports to Iran and the ambassador hoped that trade exchanges between the two countries would rise in the near future.
While Tehran and Yerevan have set a target of $1 billion in trade exchanges, they have achieved only $200 million to $250 million, he added.