Թուրքիայի առեւտրի նախարար Ռուհսար Փեքջանն ասել է, որ Թուրքիան Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունում (ԱՀԿ)  թուրքական պողպատի եւ ալյումինի համար Վաշինգթոնի մաքսատուրքերի բարձրացման պատճառով ԱՄՆ-ի դեմ հայցով  գործը շահել է, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Դեկտեմբերի 18-ին Թուրքիան Միացյալ Նահանգների դեմ հայցով դատական գործը շահել էր, որը քննվել էր ԱՀԿ համակարգում Վեճերի կարգավորման մեխանիզմի շրջանակներում», - ասել է Փեքջանը:
Ըստ նրա, ԱՀԿ-ն մեծ աշխատանք է կատարել պողպատի եւ ալյումինի առեւտրի ոլորտում:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը օգոստոսին հայտարարել էր Թուրքիայից ներկրվող  ալյումինի եւ պողպատի մաքսատուրքերի կրկնապատկման մասին`համապատասխանաբար մինչեւ 20 եւ 50 տոկոս:
Անկարան ի պատասխան ավելացրել էր ամերիկյան 22 տեսակ ապրանքների, ներառյալ ծխախոտի, ալկոհոլի, մեքենաների,կոսմետիկ արտադրանքի, բրնձի եւ մրգերի մաքսատուրքերը՝ 533 մլն դոլար ընդհանուր գումարով:

Турция выиграла разбирательство во Всемирной торговой организации (ВТО) по иску к США из-за повышения Вашингтоном таможенных пошлин на турецкую сталь и алюминий, заявила министр торговли Турции Рухсар Пекджан, передает РИА Новости
«Турция 18 декабря выиграла разбирательство по иску к США, который был рассмотрен в рамках Механизма урегулирования споров (МРС) в системе ВТО», - цитирует Пекджан Анатолийское агентство.
По ее словам, ВТО была проделана огромная работа в секторе торговли сталью и алюминием.
Президент США Дональд Трамп заявил в августе, что санкционировал повышение вдвое пошлин на алюминий и сталь из Турции — до 20% и 50% соответственно. Это вызвало обвал турецкой лиры до исторического минимума. Анкара в ответ резко повысила пошлины на 22 вида американских товаров, в том числе на табак, алкоголь, автомобили, косметические изделия, рис и фрукты, на общую сумму в 533 миллиона долларов.