Հայաստանում Մեծ մետաքսի ճանապարհի բնակավայրերով զբոսաշրջային երթուղի են մշակել:
«Մետաքսի ճանապարհի հայկական ժառանգությունն» իրականացվում է «Զբոսաշրջություն եւ ձեռքբերումներ» կայուն զարգացման հասարակական կազմակերպության կողմից՝ զարգացման գերմանական ծառայության (GIZ) Ֆինանսավորմամբ:
NEWS.am-ի հետ զրույցում ընկերության փոխնախագահ Տատյանա Հովհաննիսյանը նշեց, որ ծրագիրը ենթադրում է Մետաքսի ճանապարհի բնակավայրերի զբոսաշրջային կլաստերի ստեղծում, որն իր մեջ ներառում է Գյումրի, Աշտարակ, Եղեգնաձոր, Սիսիան, Գորիս քաղաքները, Դվին եւ Արտաշատ հին բնակավայրերը, Արենի եւ Խութ գյուղերը եւ այլն:
Ծրագրում ներառված փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները պետք է զբոսաշրջիկներին  ազգային ավանդույթների եւ մշակույթի, պատմական կոլորիտի պահպանման պայմանով ծառայություններ ներկայացնեն:
«Երեք զբոսաշրջային փաթեթ  է մշակվել՝ 7-օրյա, 15-օրյա եւ արկածային (ներառում է այցեր քարանձավեր եւ դժվարամատչելի տեղանքներ)», - ասաց Հովհաննիսյանը:
Զբոսաշրջիկների համար հետաքրքիր միջոցառումներ կկազմակերպվեն, այդ թվում Մետաքսի ճանապարհի շրջանին հատուկ ապրանքների պատրաստման վարպետության դասեր:
«Բոլոր զբոսաշրջիկները հատուկ անձնագիր կստանան, որում ամեն մի բնակավայրում խորհրդանշական կնիք կդրվի:
Բոլոր բնակավայրերն անցնելուց հետո զբոսաշրջիկը համապատասխան վկայագիր կստանա այն մասին, որ նա անցել է Մետաքսի ճանապարհի ուղիով», - ասաց Հովհաննիսյանը:
Օրինակ՝ Երեւանում ճանապարհորդը պետք է  Հայաստանի պատմության թանգարան այցելի, Մատենադարան, Հայաստանի ԿԲ այցելուների կենտրոն (երկրի դրամական շրջանառության հետ ծանոթանալու համար):
Ծրագիրն ուղղված է Մետաքսի ճանապարհին Հայաստանի դերի մասին տեղեկացվածության բարձրացմանը: Այն մշակվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի եւ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության պահանջներին համապատասխան:

В Армении разработан туристический маршрут по населенным пунктам Великого шелкового пути. Программа «Армянское наследие Шелкового пути» осуществляется общественной организацией устойчивого развития «Туризм и достижения» при финансировании Германской службы развития (GIZ).
Как рассказала в беседе с Новости Армении - NEWS.am зампредседателя ОО Татьяна Ованнисян, программа подразумевает создание туристического кластера населенных пунктов Шелкового пути, включающего в себя города Гюмри, Аштарак, Ехегнадзор, Сисиан, Горис, древние поселения Двин и Арташат, села Арени и Хут, и так далее.
Вовлеченные в программу представители малого и среднего бизнеса должны предоставлять туристам услуги с условием сохранения исторического колорита, национальных традиций и культуры. Это касается, к примеру, богатой национальной кухни, блюда которой также составляют важную часть туристического колорита.
«Были разработаны три турпакета: 7-дневный, 15-дневный и приключенческий (включающий в себя посещение пещер и труднодоступных местностей)», - проинформировала Ованнисян.
Для туристов будут организованы интересные мероприятия, в том числе мастер-классы по изготовлению товаров, присущих периоду Шелкового пути.
«Все туристы получат специальный паспорт, в котором на каждом пункте назначения будет ставиться символическая печать. По прохождении всех пунктов, турист получит соответствующее удостоверение о том, что прошел дорогой Шелкового пути», - сообщила Ованнисян.
К примеру, в Ереване путешественник должен будет посетить музей истории Армении, Матенадаран, Центр посетителей Центрального банка Армении (для ознакомления с историей денежного оборота страны).
Программа направлена на повышение информированности о роли Армении в Шелковом пути. Она была разработана в соответствие с требованиями ЮНЕСКО и Всемирной организации туризма.