Առեւտրաշրջանառությունը Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ աճում է, պետք է պահպանել այդ դինամիկան, ինչպես նաեւ այլ ուղղություններով երկու երկրների փոխազդեցությունը։ Այս մասին Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մեր հարաբերությունները բնութագրել պետք չէ՝ դրանք իսկապես միութենական հարաբերություններ են՝ լցված բավական մեծ բովանդակությամբ»,- ասել է Ռուսաստանի առաջնորդը։ Նա, մասնավորապես, նշել է, որ օտարերկրյա պետությունների հետ Հայաստանի արտաքին տնտեսական համագործակցության մեջ Ռուսաստանը մնում է առաջին տեղում, երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը 2017թ․ աճել է 30 տոկոսով։
«Այս տարվա տասը ամիսների ընթացքում (շրջանառությունը) ավելացել է եւս 17.5 տոկոսով: Դինամիկան լավն է, պետք է պահպանել այն», - ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը: Նրա խոսքով՝ Մոսկվան պատրաստ է իրենից կախված հնարավոր ամեն ինչ անել, որպեսզի հարաբերությունների նման մակարդակը պահպանվի ոչ միայն տնտեսության ոլորտում, այլեւ այլ ուղղություններով, մասնավորապես անվտանգության ապահովման ոլորտում:

The trade turnover between Armenia and Russia grows and it is necessary to preserve the existing dynamics, Russia’s president Vladimir Putin said at the meeting with Armenia’s acting PM Nikol Pashinyan, TASS reported.
“No need to describe our relations . We have really allied relations,” Russian president said.
He stressed in particular that Russia is number one Armenia’s partner, with bilateral trade-turnover growing by 30% in 2017.
“During the ten months of this year the trade turnover has grown by another 17.5%. The tempo is quite promising and should be preserved,” Russia’s president said.
He said Moscow is ready to do everything to preserve economic relations only but in security ties as well.
He said that this is the first visit of Pashinyan to Russia after convincing victory at the December 9 snap parliamentary elections in Armenia.
“I wish you success in implementation of all your projects for the sake of Armenia and the Armenian people,” Putin said.