ԱՄՆ-ի Կապի դաշնային գործակալության վերլուծաբանները կազմել են աշխարհի ամենավտանգավոր սմարթֆոնների ցանկը: Հիմնականում հաշվի են առնվել SAR-ճառագայթման մակարդակը, որը ցույց է տալիս մարդու վրա սարքի վնասակար հետեւանքների քանակը, հաղորդում է Известия-ն՝ վկայակոչելով Phone Arena-ի կայքէջին:
Առավել վտանգավոր է եղել Google Pixel 3 XL սմարթֆոնը: Պարզվել է, որ այս մոդելի ճառագայթման առավելագույն արագությունը կազմում է 1.52 Վտ/կգ, մարմնի եւ գլխի համար`1.35 Վտ/կգ, գրում է «Նորությունների դաշնային գործակալությունը»:
Երկրորդ տեղում Google-ից եւս մեկ հեռախոս է՝ Pixel 3-ը: Դրա ցուցանիշը 1.34 Վտ/կգ է: Վտանգավոր գաջետների հնգյակում են սմարթֆոններ One Plus-ը, LG V40-ը, iPhone XS Max-ը եւ XS-ը. Դրանց ցուցանիշները կրիտիկական չեն, բայց միջինից բարձր են:
Դեկտեմբերի 31-ին iPhone XS Max-ը բռնկվել է Օհայո նահանգից մի ամերիկացու անդրավարտիքի գրպանում: Նա մտադիր է դատի տալ Apple ընկերությանը:

Аналитики Федерального агентства США по связи составили список самых опасных в мире смартфонов. Главным образом учитывался уровень SAR-излучения, который показывает количество вредного воздействия гаджета на человека, сообщает Известия со ссылкой  на портал Phone Arena.
Самым опасным оказался смартфон Google Pixel 3 XL. Выяснилось, что максимальный показатель излучения у данной модели составляет 1,52 Вт/кг, для тела и головы — 1,35 Вт/кг, пишет «Федеральное агентство новостей».
На втором месте оказался еще один телефон от Google — Pixel 3. Его показатель — 1,34 Вт/кг. Замыкают пятерку опасных гаджетов смартфоны One Plus, LG V40 и iPhone XS Max и XS. Их показатели не критичны, но выше средних.
31 декабря iPhone XS Max загорелся в кармане брюк американца из штата Огайо. Он намерен подать в суд на компанию Apple.