ԱՄՆ-ն իջեցրել է Վաշինգտոնում Եվրամիության ներկայացուցչության դիվանագիտական ​​կարգավիճակը: Այս մասին հայտնում է Gazeta-ն`վկայակոչելով Deutsche Welle-ին:
Այս տեղեկությունը թերթին հաստատել է Բրյուսելի ներկայացուցիչը, որը ծանոթ է եղել ընթացակարգին:
«Մենք հաստատ չգիտենք, թե երբ են նրանք դա արել, որովհետեւ նրանք, ի դեպ, մոռացել էին մեզ դրա մասին իրազեկել»,-հայտարարել է նա:
Դիվանագետի կարծիքով, անդամ պետությունների առաքելության դիվանագիտական կարգավիճակի իջեցումը միջազգային կազմակերպությունների աստիճանի կարող է տեղի ունենալ 2018թ. հհկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին:
Վաշինգտոնում աշխատող ԵՄ դիվանագետներից մեկը շեշտել է, որ խոսքն այս դեպքում  միայն արձանագրությանը չի վերաբերում:

США понизили дипломатический статус представительства Европейского Союза в Вашингтоне, сообщает Gazeta   со ссылкой на Deutsche Welle.
Эту информацию подтвердил изданию представитель Брюсселя, знакомый с ходом процедуры.
«Мы точно не знаем, когда они это сделали, поскольку они — очень кстати  — забыли уведомить нас об этом», — заявил он.
По словам дипломатов, понижение положения миссии с дипстатуса государства-члена до уровня международной организации могло произойти в октябре-ноябре 2018 года.
Один из дипломатов ЕС, работающий в Вашингтоне подчеркнул, что речь в данном случае идет не только о протоколе.