Թուրքական Midek İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti ընկերության ներկայացուցիչ Վեյսել Գյուլդողանը դիմել է Ադրբեջանի դատախազության կոռուպցիայի դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ղեկավար Քյամրան Ալիեւին Ֆինանսական շուկաների վերահսկման պալատի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուֆատ Ասլանլիի դեմ բողոքով:
Haqqin.az-ը, վկայակոչելով Qafqazinfo-ին, հաղորդում է, որ Գյուլդողանը  Դատախազությանն ուղղված նամակում հայտնել  է, որ 2012-ին իրենց ընկերության ներկայացուցիչ Մարատ Իյիգերյուրի եւ Ռուֆատ Ասլանլիի միջեւ  Roseville Apartments էլիտար բնակելի համալիրում Ասլանլիի բնակարանը եւ Գետաբեկում վիլլան՝ դեկորի պարագաներով, տեխնիկական սարքավորումներով, կահույքով, ջահերով եւ մետաքսե գորգերով կահավորելու մասին պայամանգիր էր կնքվել:
Այս համաձայնագրի շրջանակներում թուրքական ընկերությունը արտասահմանում գնել էր անհրաժեշտ ամեն ինչ եւ կահավորել էր 620 քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով Ասլանիի բնակարանը եւ ամրոցի տեսքով վիլլան:
Բացի այդ ամենը, Ռուֆատ Ասլանլիի պատվերով Roseville Apartments էլիտար բնակելի համալիրում նրա  մեծ բնակարանի, որը ձեւավորվել էր 3 բնակարանների միավորմամբ, ինչպես նաեւ Գետաբեկում նրա կալվածքի համար արտասմանում գնվել եւ Aslanli անվանագրով զարդարվել էին գորգերը, սրբիչները եւ բուրավետ օճառը:
Ըստ դիմումատուի, ինքը Ասլանլիի կնոջ՝ Լեյլայի հետ մեկնել է Վենետիկի ծովածոցի Մուրանո կղզի, որտեղ նա իր տների համար 65 ջահ է ընտրել: Էքսկլյուզիվ ջահերը գնվել են 80 հազար դոլարով: Այնուհետ նրանք ուղեւորվել են Միլան, որտեղ ձեռք են բերել Aslanli անվանագրով հատուկ գործված մետաքսե գորգեր, ինչպես նաեւ իտալական BELCOR ամենաթանկ եւ ամենահեղինակավոր ընկերության արտադրության կահույքի 200 իր: Կահույքի համար պատվիրատուները վճարել են 410 հազար եվրո:
Մյուրատ Իյիգերյուրը բազմիցս բանակցություններ է վարել Ռուֆատ եւ Լեյլա Ասլանլիների հետ՝ Ստամբուլի Լեւենտ թաղամասում ընկերության գրասենյակում կամ էլ Four Seasons նորաոճ հյուրանոցում, որտեղ նախընտրում էր բնակություն հաստատել այդ զույգը՝ Թուրքիա մեկնելիս: Այնտեղ ամուսինը կնոջ հետ ընտրել եւ վերցրել է ձեռագործ աշխատանքներով երեք սեյֆերը, ԱՄՆ-ի արտադրության պաստառները, պատշգամբի կահույքը, դեկորի հարյուրավոր մասեր, սմարթ-զուգարանները, որոնք աշխատում են ձայնային հրահանգներով, մատնահետքեր սկանավորող դռները, գինու արկղերը՝ սառնարաններով, հատուկ պատրաստված վարագույրները, ծածակոցները, բուրավետ օճառը, սրբիչները եւ այլ իրեր՝ Aslanli ընտանեկան  անվանագրով: Այս ամենն ուղարկվել է ամուսիններին Բաքու: Դեկորի գրեթե բոլոր տարրերը, կահույքը եւ այլ կահավորման պարագաները ձեռք են բերվել ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Բելգիայում, Ֆրանսիայում եւ Իտալիայում:
Այնուհետեւ այդ ամենն ուղարկվել է Թուրքիա, իսկ այնտեղից` Բաքու: Ասլանլի ընտանիքի համար ընկերության կողմից ամբողջ ձեռք բերվածի ընդհանուր արժեքը կազմում էր 1 մլն 411 հազար 65 դոլար:
Մինչեւ 2016 թվականը, Ռուֆատ Ասլանլին մասամբ վճարել է թուրքական ընկերությանը 603 հազ 14 դոլար: Սակայն այսօր թուրքական գործարարներին նրա պարտքը կազմում է 808 հազար 51 դոլար: Մուսթաֆա Գյուլդողանը Գլխավոր դատախազությունում արված իր  հայտարարության մեջ պնդում է, որ իրենց ընկերությունների հետ Ասլանլին անձամբ է պայմանագիրը ստորագրել, սակայն նրա հրամանով բոլոր պատվերները ձեւակերպվել են նրա օգնական Էլմար Իսաեւի անունով: Գործարար նամակագրության ժամանակ Իսաեւը բանակցել է Ռուֆաթ Ասլանլիի անունից:
Մուսթաֆա Գյուլդողանը հավաստիացնում է, որ ինքը մի քանի անգամ դիմել է Ռուֆաթ Ասլանլիին՝  պարտքի հետ կապված, սակայն Ֆինանսական շուկայի վերահսկողության պալատի նախկին ղեկավարը թուրք գործարարին հայտնել է, որ առաջին անգամ է լսում այդ ընկերության մասին եւ ոչինչ չի պատվիրել, ինչը նշանակում է, որ նա չի պատրաստվում վճարել: Իսկ երբ Ռուֆաթ Ասլանլին ցույց է տվել փաստաթղթերը, նա հայտարարել է, որ պատվերները կատարել է նրա օգնական Է.Իսաեւը: Նա նաեւ սպառնացել է թուրք գործարարներին, որ եթե նրան դատի տան, նրանք ավելի շատ վնաս կկրեն:
Քյամրան Ալիեւին ուղղված իր ուղերձում Մուսթաֆա Գյուլդողանը խնդրում է Ռուֆաթ Ասլանլիի դեմ քրեական գործ հարուցել` «խարդախություն», «պաշտոնեական դիրքի չարաշահում», «պաշտոնատար անձանց գործողություններ, որոնք, ակնհայտորեն, դուրս են նրանց լիազորություններից, եթե դա էական վնաս է պատճառել ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց իրավունքներին եւ օրինական շահերին եւ կամ հասարակության կամ պետության օրենքով պաշտպանված շահերին»:

Представитель турецкой компании Midek İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti Мустафа Вейсель Гюльдоган обратился к начальнику Главного управления по борьбе с коррупцией при генпрокуроре Азербайджана Кямрану Алиеву с жалобой на бывшего председателя совета директоров Палаты по контролю над финансовыми рынками Руфата Асланлы.
Как сообщает haqqin.az со ссылкой на Qafqazinfo, в своем письме в Генпрокуратуру Гюльдоган сообщил, что в 2012 году между представителем их компании Муратом Ийигерюром и Руфатом Асланлы был заключен договор об оснащении квартиры Руфата Асланлы в элитном жилом комплексе Roseville Apartments и виллы в Гедабеке предметами декора, техническим оборудованием, мебелью, люстрами и шелковыми коврами. В рамках этого соглашения турецкая компания приобрела за рубежом и оборудовала квартиру Асланлы общей площадью 620 кв. метров и виллу в виде замка в Гедабеке всем необходимым. Помимо всего этого, по заказу Руфата Асланлы для его внушительных апартаментов в элитном жилом комплексе Roseville Apartments, полученных путем объединения трех квартир, а также его загородного имения в Гедабеке были закуплены за границей и украшены вензелем Aslanli ковры, полотенца и ароматное мыло.
По словам заявителя, он сам вместе с супругой Асланлы - Лейлой ездил на венецианский остров Мурано, где она выбрала для своих апартаментов 65 люстр. Эксклюзивные светильники были приобретены за 80 тысяч евро. Затем они отправились в Милан, где приобрели специально вытканные шелковые ковры с вензелем Aslanli, а также более 200 предметов мебели производства самой дорогой и престижной итальянской компании BELCOR. Мебель обошлась заказчикам в 410 тысяч евро. Мурат Ийигерюр неоднократно проводил переговоры с Руфатом и Лейлой Асланлы в офисе компании в стамбульском районе Левент или фешенебельном отеле Four Seasons, где предпочитала селиться на время поездок в Турцию эта семейная чета. Там муж с женой выбрали и отобрали три потайных сейфа ручной работы, обои производства США, мебель для балконов, сотни предметов декора, смарт-туалеты, работающие по голосовым командам, двери, сканировавшие отпечатки пальцев, винные ящики с холодильниками, специально изготовленные занавеси, покрывала, ароматное мыло, полотенца и другие предметы с фамильным вензелем Aslanli. Все это было отправлено супругам в Баку. Практически все предметы декора, мебель и другие принадлежности обстановки были приобретены в США, Великобритании, Бельгии, Франции и Италии. Затем все это было доставлено в Турцию, а уж оттуда в Баку. Общая стоимость всего закупленного фирмой для семьи Асланлы составила 1 миллион 411 тысяч 65 долларов.
До 2016 года Руфат Асланлы частями выплатил турецкой компании 603 тысячи 14 долларов. Однако на сегодняшний день его задолженность турецким бизнесменам составляет 808 тысяч 51 доллар. Мустафа Гюльдоган в своем заявлении в Генпрокуратуру утверждает, что соглашение с их компанией Асланлы подписывал лично, однако все заказы по его указанию оформлялись на имя его помощника Эльмара Исаева. В деловой переписке Исаев вел переговоры от имени Руфата Асланлы.
Мустафа Гюльдоган уверяет, что он несколько раз связывался с Руфатом Асланлы по поводу его долга, однако бывший глава Палаты по надзору над финансовыми рынками заявил турецкому бизнесмену, что он впервые слышит об этой компании и ничего не заказывал, а значит, платить не собирается. А когда Руфату Асланлы показали документы, он заявил, что заказы делал его помощник Э.Исаев. Он к тому же пригрозил турецким бизнесменам, что если они подадут на него в суд, то понесут еще больший ущерб.
В своем обращении к Кямрану Алиеву Мустафа Гюльдоган просит возбудить против Руфата Асланлы уголовное дело по статьям «мошенничество», «превышение должностных полномочий, совершение должностным лицом действий, явно выходящих за пределы его полномочий, если это повлекло причинение существенного вреда правам и законным интересам физических или юридических лиц либо охраняемым законом интересам общества или государства».