Իտալիան ու Լեհաստանը պետք է միավորեն ուժերը, որպեսզի փոխեն Եվրոպան։ Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի փոխվարչապետ Մատեո Սալվինին Վարշավայում Լեհաստանի ներքին գործերի նախարար Յոախիմ Բրուդզինսկիի հետ մամուլի ասուլիսին, փոխանցում է AP-ն։
«Լեհաստանն ու Իտալիան Եվրոպայի նոր գարնան, եվրոպական արժեքների վերածննդի մաս կդառնան»,-ասել է նա։
Հանդիպումը նախաձեռնել է Բրուդզինսկին, ով նշել է, որ Սալվինիի հետ քննարկել են ներգաղթի եւ ԵՄ սահմանների անվտանգության հարցերը։
Սալվինին հավելել է, որ իրենք խոսել են նոր մայրցամաքի կառուցման գործում Լեհաստանի ու Իտալիայի համագործակցության մասին։
Սալվինին նաեւ հանդիպել է Լեհաստանի իշխող կուսակցության առաջնորդ Յարոսլավ Կաչինսկու հետ, որպեսզի նրա հետ քննարկի եվրոսկեպտիկների նոր միության հարցը։
Իտալական  հականերգաղթային լիգան գլխավորող Սալվինին բազմիցս քննադատել է ԵՄ-ին ու հայտարարում է, որ մայիսյան ընտրությունները Եվրոպական խորհրդարանում կարեւոր նշանակություն կունենան բարեփոխական դաշինքի ստեղծման գործում, որն էլ բրյուսելյան ինստիտուտները ներսից կվերաձեւի։
Լեհաստանի կառավարությունը, որը ղեկավարում է «Օրենք եւ արդարադատություն» կուսակցությունը, նույնպես պահանջել է ԵՄ-ից անդամ երկրներին ավելի մեծ ինքնիշխանություն տրամադրել եւ ավելի քիչ միջամտել նրանց ներքին գործերին։

Италия и Польша должны объединить силы, чтобы изменить Европу. Об этом заявил вице-премьер Италии Маттео Сальвини на пресс-конференции в Варшаве с министром внутренних дел Польши Йоахимом Брудзинским, передает AP.
«Польша и Италия станут частью новой весны Европы, возрождения европейских ценностей», - сказал он
Встреча была инициирована Брудзинским, который сказал, что они обсудили вопросы миграции и безопасности границ ЕС.
Сальвини добавил, что они говорили о сотрудничестве Польши и Италии по строительству нового континента. «Европа, которая сформируется в июне (после майских выборов в Европейский парламент), будет вести нас всех», - отметил он.
Сальвини также встретится с лидером правящей партии Польши Ярославом Качиньским, чтобы обсудить новый союз евроскептиков.
Сальвини, который возглавляет Итальянскую антииммигрантскую лигу, неоднократно критиковал ЕС и заявляет, что майские выборы имеют жизненно важное значение для создания «реформистского» блока, который может перестроить брюссельские институты изнутри.
Правительство Польши, которым руководит партия «Закон и правосудие» (PiS), также потребовало от ЕС предоставить больше суверенитета странам-членам и меньше вмешиваться в национальные дела.