Կանադան աշխատում է Միացյալ Նահանգների քաղաքական գործիչների եւ բիզնեսմենների հետ, որպեսզի ճնշում գործադրեն երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վրա՝ նրան ստիպելու հրաժարվել պողպատի եւ ալյումինի ներմուծման սակագներից: Այս մասին հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, փոխանցում է Reuters-ը:
Թրամփը մաքսատուրքեր էր սահմանել անցյալ տարվա մայիսին՝ հղում կատարելով ազգային անվտանգությանը: Կանադան այս քայլը դատապարտել էր եւ նախապես հրաժարվել Միացյալ Նահանգների ու Մեքսիկայի հետ ստորագրել առեւտրի մասին նոր պայմանագիրը, եթե մաքսատուրքերը չեղյալ չհայտարարվեն:
Թրյուդոն, որն, ի վերջո, անցյալ տարվա նոյեմբերին ստորագրել էր ԱՄՆ-ի, Մեքսիկայի եւ Կանադայի միջեւ կնքված համաձայնագիրը (USMCA), հայտարարել է, որ երկրի կառավարությունը փորձում է փոխել Թրամփի կարծիքը:
«Մենք արդեն աշխատել ենք Կոնգրեսի անդամների, նահանգապետների, գործարար գործընկերների հետ, որոնց վրա այդ մաքսատուրքերը բացասաբար են ազդում…որպեսզի նախագահի վրա ճնշում գործադրեն»,- ասել է նա:
Հարցին՝ ինչո՞ւ է ստորագրել գործող սակագներով USMCA-ն, Թրյուդոն պատասխանել է, որ գործարքի կնքումը «Միացյալ Նահանգներում անկանխատեսելիության եւ հովանավորչության ժամանակներում բոլոր կանադացիների համար ահռելի առաջնայնություն էր»:

Канада работает с политиками и бизнесменами в Соединенных Штатах, чтобы оказать давление на президента Дональда Трампа, чтобы тот отказался от тарифов на импорт стали и алюминия. Об этом заявил премьер-министра Канады Джастин Трюдо, передает Reuters.
Трамп ввел меры в мае прошлого года, ссылаясь на национальную безопасность. Канада осудила этот шаг и первоначально отказалась подписать новый договор о торговле с Соединенными Штатами и Мексикой, если пошлины не будут отменены.
Трюдо, который в конце концов подписал соглашение между США, Мексикой и Канадой (USMCA) в ноябре прошлого года, заявил, что правительство пытается изменить мнение Трампа.
«Мы уже работали с членами Конгресса, с губернаторами, с деловыми партнерами, на которых эти тарифы негативно влияют ... чтобы оказать давление на президента», - сказал он.
На вопрос, почему он подписал USMCA с действующими тарифами, Трюдо отметил, что заключение сделки «во времена непредсказуемости и протекционизма в Соединенных Штатах было огромным приоритетом для всех канадцев».