Հունվարի 5-ին ճապոնացի միլիարդատեր Յուսակո Մաեձավայի թվիթերյան էջում հայտնվել է մի գրառում, որն ամենատարածվածն է դարձել սոցցանցի ողջ պատմության մեջ։ Դրանում նա խոստանում է 100 մլն իեն (մոտ $920 հազ.) կիսել իրեն ռեթվիթ տված հարյուր երջանիկների միջեւ, տեղեկացնում է Կոմերսանտը։
Արդյունքում՝ ավելի քան 5 մլն մարդ մասնակցել է վիճակախաղին։ Հունվարի 8-ին Յուսակու Մաեձավան (Zozotown տեքստիլ ընկերության հիմնադիր, որը մտնում է ամենահարուստ ճապոնացիների քսանյակի մեջ) տեղեկացրել է, որ ամփոփել է խաղարկման արդյունքները՝ ցանկություն հայտնելով կրկնել փորձը։
Ճապոնացի գործարարի հրապարակումը գերազանցել է Քարթեր Ուիլքերսոնի ռեկորդը, որն ավելի քան 3,5 մլն ռեթվիթ էր հավաքել 2017թ. ապրիլին։ Դա ինքնատիպ օգնության ճիչ էր. Wendy`s խորտկարանների ցանցի հետ ոչ պաշտոնական համաձայնության պայմաններով՝ նա պետք է հավաքեր 18 մլն ռեթվիթ՝ մեկ տարվա ընթացքում անսահմանափակ քանակությամբ հավի թեւիկներ ուտելու հնարավորության համար։
Թվիթերի ամենաշատ մեջբերվող գրառումների երրորդ տեղում խմբային սելֆին է 2014թ. «Օսկարի» արարողության ժամանակ՝ ամերիկյան հանրահայտ հեռուստավար Էլեն Դեջեներեսի աքաունթում։ Հնգյակում է նաեւ բրիտանական One Direction բոյզ-բենդի մասնակցի՝ Լուիս Թոմլինսոնի թվիթը, որում նա լակոնիկ իր զգացմունքներն է հայտնում համախմբակցին։ Տեղ է զբաղեցրել նաեւ մրցանակների բաշխման մասին թվիթը՝ այս անգամ իսպանացի բլոգեր El Rubius-ից։
Հետաքրքրական է, որ թոփ-5-յակում հայտնված Էլեն Դեջեներեսի աքաունթը երեւում է նաեւ ոչ մեծ քանակությամբ բաժանորդների էջերի թոփ-30-նյակում։ Ընդ որում՝ նման աքաունթներ ունեցողների գրեթե կեսը երաժիշտներ են։ Թվիթերում ամենից շատ բաժանորդներ ունի երգչուհի Քեթի Փերին՝ 107 մլն։

5 января на страничке японского миллиардера Юсаку Маэдзавы в Twitter появилась запись, ставшая самой популярной за всю историю соцсети. В ней он пообещал разделить 100 млн иен (около $920 тыс.) между сотней ретвитнувших ее счастливчиков, передает Коммерсантъ.
В итоге более 5 млн человек стали участниками лотереи. 8 января Юсаку Маэдзава (основатель текстильной компании Zozotown, входящий в двадцатку богатейших японцев) сообщил, что подвел итоги розыгрыша, выразив желание повторить опыт.
Публикация японского бизнесмена побила рекорд Картера Уилкерсона, собравшего более 3,5 млн ретвитов в апреле 2017 года. Это был своего рода крик о помощи: по условиям неофициального соглашения с сетью закусочных Wendy`s он должен был собрать 18 млн ретвитов за возможность безлимитно питаться куриными крылышками в течение года.
На третьем месте самых цитируемых записей в Twitter — групповое селфи с церемонии вручения «Оскара» 2014 года в аккаунте популярной американской телеведущей Эллен Дедженерес. В пятерку также попал твит участника британского бойз-бэнда One Direction Луиса Томлинсона, в котором тот лаконично объясняется в чувствах своему одногруппнику. А также твит с розыгрышем призов — на этот раз от испанского видеоблогера El Rubius.
Любопытно, что из попавших в топ-5 только аккаунт Эллен Дедженерес фигурирует в топ-30 страниц с наибольшим количеством подписчиков. При этом почти половина обладателей таких аккаунтов — музыканты. Больше всего подписчиков в Twitter у певицы Кэти Перри — 107 млн.