Հունաստանի պաշտպանության նախարար Փանոս Քամենոսը, որը գլխավորում է երկրի կոալիցիոն ուժը, կիրակի հրաժարական է տվել Հունաստանի եւ Մակեդոնիայի՝ երկիրը վերակոչելու համաձայնության պատճառով, հաղորդում է ABC News-ը:
Բացի այդ, վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի հետ հանդիպումից հետո նա հայտարարել է նաեւ իր կողմից ղեկավարվող «Անկախ հույներ» կուսակցության՝ կառավարության կոալիցիայից դուրս գալու մասին:
Ի պատասխան՝ Ցիպրասը հայտարարել է, որ նա վստահության քվե կխնդրի խորհրդարանում հաջորդ շաբաթ: Նա ավելացրել է, որ Քամենիսի հետ անկեղծ քննարկում է ունեցել եւ շնորհակալություն հայտնել նրան կառավարության շրջանակներում համագործակցության համար:
Ցիպրասը նաեւ հայտարարել է, որ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում Քամենոսին կփոխարինի ծովակալ Եվանգելոս Ապոստոլաքիսը, որը ներկայումս զբաղեցնում է Շտաբերի պետերի միավորված շտաբի ղեկավարի պաշտոնը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 11-ին Մակեդոնիայի խորհրդարանի պատգամավորները հաստատել են երկրի սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու մասին օրենքը՝ երկիրը Հյուսիսային Մակեդոնիա վերանվանելու համար:
Փոփոխությունները ենթադրում են «Մակեդոնիա» անվանումից առաջ ավելացնել «Հյուսիսային» բառը սահմանադրության ամբողջ տեքստում, փոփոխություններ սահմանադրության նախաբանում, սահմանների անփոփոխության եւ տարածքային ամբողջականության մասին երաշխիքներ եւ արտերկրում սփյուռքին աջակցելու մասին միջոցառումներ:

Министр обороны Греции Панос Камменос, который возглавляет коалиционную силу страны, в воскресенье ушел в отставку из-за соглашения Греции и Македонии по переименованию страны, передает ABC News.
Кроме того, после встречи с премьер-министром Алексисом Ципрасом он также объявил о выходе возглавляемой им партии «Независимые греки» из правительственной коалиции.
В ответ на это Ципрас заявил, что он попросит вотум доверия в парламенте на следующей неделе. Он добавил что провел с Камменосом честное обсуждение и поблагодарил его за партнерство в рамках правительства.
Ципрас также заявил о том, что на посту министра обороны Камменоса заменит адмирал Евангелос Апостолакис, который ныне занимает пост главы Объединенного штаба начальников штабов.
Напомним, что 11 января депутаты собрания (парламента) Македонии утвердили закон о внесении поправок в конституцию страны для ее переименования в Северную Македонию.
Поправки предполагают добавление слова «Северная» перед названием «Македония» по всему тексту, изменение преамбулы конституции, гарантии неизменности границ и территориальной целостности и меры для поддержки диаспоры за границей.