Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին` ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ` հույս հայտնելով, որ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի միջեւ երկխոսությունը կնպաստի դաշնակցային փոխհարաբերությունների ամրապնդմանը, հաղորդում է Կրեմլի մամլո ծառայությունը:
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական ուղերձ է հղել Փաշինյանին` ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մասնավորապես, ՌԴ նախագահը նշել է, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության եւ փոխադարձ հարգանքի բարի ավանդույթների վրա, եւ երկրները զգալի փորձ են ձեռք բերել տարբեր բնագավառներում արդյունավետ համագործակցության ոլորտում:
«Ենթադրվում է, որ մեր երկխոսությունը եւ կառուցողական համատեղ աշխատանքը կխթանեն ռուս-հայկական դաշնակցային փոխգործակցությունները, ինչպես նաեւ եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների առաջխաղացումը: Սա, անկասկած, համապատասխանում է մեր եղբայրական ժողովուրդների շահերին», - ասվում է հեռագրում:
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը երկուշաբթի օրը, նոր խորհրդարանի նիստի առաջին օրը երկրի վարչապետ նշանակեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին:

Президент России Владимир Путин направил Николу Пашиняну телеграмму с поздравлениями по случаю его назначения на пост премьер-министра Армении, выразил надежду, что диалог между РФ и Арменией будет способствовать укреплению союзнического взаимодействия, сообщает пресс-служба Кремля.
«Президент РФ Путин направил Пашиняну телеграмму с поздравлениями по случаю назначения на пост премьер-министра Армении», - говорится в сообщении.
Российский президент в частности отметил, что отношения между Россией и Арменией основываются на добрых традициях дружбы и взаимного уважения, и страны накопили значительный опыт плодотворного сотрудничества в разных областях.
«Рассчитываю, что наш диалог и конструктивная совместная работа будут способствовать дальнейшему укреплению российско-армянского союзнического взаимодействия, а также продвижению интеграционных процессов на евразийском пространстве. Это, несомненно, отвечает интересам наших братских народов», - говорится в тексте телеграммы.
Президент Армении Армен Саркисян в понедельник, в первый день заседания нового парламента, назначил премьер-министром страны исполняющего обязанности главы правительства Никола Пашиняна.