ԵՄ անդամ բոլոր երկրները որ այս տարի հնարավոր է այս տարի չվավերացեն ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 14-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նորընտիր նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
«Գուցե շատ իրատեսական չէ այս տարի վավերացումը ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից, բայց պատուհան կա շատ լավ աշխատելու և ջանքեր գործադրելու դեպքում, որ այս տարի լինի»,- ասաց նա։
Միրզոյանը խոսքով՝այս տարի ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի չվավերացումը կարող է կապված լինել նաեւ երկրում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ, օբյեկտիվ իրողությունների հետ։
«Խորհրդարանը նոր է մտնում լիազորությունների մեջ, մարդիկ նոր են, եթե 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը շարունակեր աշխատանքը, ապա ավելի սահուն կընթանային այդ աշխատանքները»,- հավելեց Արարատ Միրզոյանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ 6-րդ գումարման Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ այս տեմպերով 2019 -ին ԵՄ անդամ երկրների կողմից ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը չի վավերացվելու։

Ратификация соглашения Армения-ЕС всеми государствами-членами Евросоюза в этом году нереальна, но в случае хорошей работы это возможно. Об этом заявил в беседе с журналистами 14 января новоизбранный спикер парламента Армении Арарат Мирзоян.
По его словам, то, что далеко не все страны ЕС ратификации соглашение Армения-ЕС, может быть связан и с событиями, происходящими в стране, с объективной реальностью.
«Парламент только вступает в свои права, здесь люди новые. Эти работы протекали бы плавнее, если бы продолжал работать парламент 6-го созыва», - заявил Мирзоян.
Напомним, что ранее вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян заявил о том, что такими темпами страны-члены ЕС не успеют ратифицировать упомянутое соглашение в течение 2019 года.
Республиканская партия Армении: С такими темпами соглашение с ЕС не будет ратифицировано в 2019 году