ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը Թուրքիայի տնտեսության «ոչնչացման» մասին՝ սիրիական քրդերի վրա հարձակման դեպքում, ընդգծում է Վաշինգտոնի հավատարմությունն իր գործընկերներին, հաղորդում է AP-ին:
Նրա խոսքերով, ինքը չի քննարկել Թրամփի հայտարարությունը հենց նրա կամ թուրք պաշտոնյաների հետ: Միեւնույն ժամանակ, Պոմպեոն ենթադրել է, որ Թրամփը նկատի է ունեցել պատժամիջոցների կիրառումը, եթե Անկարան ռազմական գործողություն ձեռնարկի Սիրիայում քրդերի՝ ԱՄՆ-ի դաշնակիցների դեմ՝ «Իսլամական պետության» հետ պայքարում։
«Վարչակազմը շատ հետեւողական է եղել իր պահանջում, որպեսզի թուրքերը չհետապնդեն քրդերին անհարկի միջոցներով»,-ասել է Պոմպեոն: «Եթե նրանք ահաբեկիչներ են, ապա մենք մտադիր ենք ոչնչացնել ծայրահեղականներին, որտեղ էլ որ նրանց գտնենք: Կարծում եմ՝ այս առավոտ նախագահի արած մեկնաբանությունները համապատասխանում են դրան»:
Կոնկրետ հարցին՝ ինչ է Թրամփը նկատի ունեցել Թուրքիայի տնտեսությունը ոչնչացնելու ներքո, Պոմպեոն պատասխանել է. «Մենք աշխարհում պատժամիջոցներ ենք կիրառում շատ դեպքերում։ Կարծում եմ, որ նա դա նկատի ուներ, բայց դուք պետք է հարցնեք նրան»:
Թրամփի թվիթը Անկարայի կտրուկ արձագանքն է առաջացրել, իսկ թուրքական լիրան ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ 0,84 տոկոսով կորցրել է իր արժեքը երկուշաբթի՝ ԱՄՆ նախագահի սպառնալիքից հետո։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մամուլի խոսնակը պատասխանել է Թրամփին Twitter-ով՝ նշելով, որ Թուրքիան «պայքարում է ահաբեկիչների դեմ, այլ ոչ թե քրդերի»: «Ահաբեկիչները չեն կարող լինել ձեր գործընկերներն ու դաշնակիցները», - գրել է Իբրահիմ Կալինը:

Госсекретарь США Майк Помпео заявил, что заявление президента Дональда Трампа об «уничтожении» экономики Турции в случае нападения на сирийских курдов подчеркивает приверженность Вашингтона  своим партнерам, передает AP.
По его словам, он не обсуждал заявление Трампа с ним самим или турецкими официальными лицами. При этом Помпео предположил, что  Трамп имел в виду введение санкций, если Анкара предпримет военные действия против курдов в Сирии, союзников США в борьбе против «Исламского государства»
«Администрация была очень последовательна в своем требовании,  чтобы турки не преследовали курдов неуместными способами», - сказал Помпео. «Если они террористы, то мы намерены уничтожить экстремистов, где бы мы их ни нашли. Я думаю, что комментарии президента сегодня утром соответствуют этому».
На конкретный вопрос о том, что Трамп имел в виду под разрушением экономики Турции, Помпео ответил: «Мы применяем санкции во многих случаях по всему миру. Я предполагаю, что он именно это имел ввиду,  но вы должны спросить его».
Твит Трампа вызвал резкую реакцию Анкары, и турецкая лира потеряла около 0,84 процента своей стоимости по отношению к доллару в понедельник после угрозы со стороны президента США.
Пресс-секретарь президента Реджепа Тайипа Эрдогана ответил Трампу в Твиттере, заявив, что Турция «борется против террористов, а не курдов». «Террористы не могут быть вашими партнерами и союзниками», -  написал Ибрагим Калин.