Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը լրագրողներին հայտնել է, որ հունվարի 23-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպելու մտադրություն ունի: Համապատասխան հայտարարությունը թուրք ղեկավարն արել է երեքշաբթի՝ խորհրդարանում ելույթից հետո:
«Մեծ է հավանականությունը, որ կհանդիպենք Պուտինին հունվարի 23-ին», - ասել է նա: Էրդողանը նաեւ ընդգծել է, որ «օրակարգում եռակողմ հանդիպումն է Ռոհանիի եւ Պուտինի հետ»:
Հունվարի 10-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ սիրիական կարգավորման հարցով Թուրքիայի, Ռուսաստանի եւ Իրանի գագաթաժողովը նախատեսվում է անցկացնել առաջիկա շաբաթներին: Նա նշել է, որ շուտով նախատեսվում է անցկացնել նաեւ Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի նախագահների հանդիպումը:
Ինչպես ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամլո քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն էր հայտարարել, Էրդողանի այցը Ռուսաստան «պատրաստվում է մոտ ապագայում», սակայն «կոնկրետ ամսաթիվ  դեռ չի որոշվել», հաղորդում է ТАСС-ը:

Президент Турции Тайип Эрдоган сообщил журналистам о намерении провести встречу с российским лидером Владимиром Путиным 23 января. Соответствующее заявление турецкий лидер сделал во вторник после выступления в парламенте.
«С большой долей вероятности встретимся с Путиным в среду, 23 января», - сказал он. Эрдоган также подчеркнул, что «в повестке дня трехсторонняя встреча с Роухани и Путиным».
10 января глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что саммит Турции, РФ и Ирана по сирийскому урегулированию планируется провести в ближайшие недели. Он отметил, что в скором времени планируется провести и встречу президентов Турции и России.
Как сообщал ранее пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков, визит Эрдогана в Россию «готовится в ближайшей перспективе», но «конкретная дата пока не определена», передает ТАСС