Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը վստահ է, որ ավելի շատ երկրներ կհրաժարվեն դոլարից։ Այսպիսի կարծիք կառավարության ղեկավարը հայտնել է Գայդարյան համաժողովում իր ելույթի ժամանակ՝ հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Մեդվեդեւը համոզված է, որ նման իրավիճակի հասցրել են ԱՄՆ-ի գործողությունները։ «Երկիրը, որի դրամային միավորը կարեւոր պահուստային արժույթ է հանդիսանում, ինքն է ոչնչացնում դրա հանդեպ վստահությունը»,- համոզված է վարչապետը։ Նա նշել է, թե ԱՄՆ-ի ագրեսիվ քաղաքականությունը հասցրել է նրան, որ Ռուսաստանը հրաժարվել է արտաքին առեւտրային գործողություններում դոլարի գործածությունից։
Մեդվեդեւը վստահ է, որ դոլարից հրաժարվելու միտումը միայն աճելու է։ «Ամենահզոր խաղացողի նման տնտեսական գործողությունները միայն սրելու են լարվածությունը»,- նշել է նա։

Премьер-министр России Дмитрий Медведев уверен, что все больше стран будут отказываться от доллара. Такое мнение глава правительства выразил в ходе выступления на Гайдаровском форуме, сообщает ТАСС.
Медведев убежден, что к такой ситуации привели действия США. «Страна, денежная единица которой является ключевой резервной валютой, она сама же разрушает и доверие к ней», — уверен премьер. Он отметил, что непонятная и агрессивная политика США привела к уходу России от использования доллара при внешнеторговых операциях.
Глава правительства уверен, что тенденция отказа от доллара будет только нарастать. «Такие экономические действия (как санкции и протекционизм) самого мощного игрока на экономической арене (США) только усиливают напряжение», — отметил Медведев.