Քենիայի անվտանգության ուժերը Նայրոբիում հարձակման ենթարկված Dusit հյուրանոցային համալիրից գիշերվա ընթացքում 174 մարդու են դուրս բերել, հայտնում է Citizen T-ն:
Նշվում է, որ այս պահին համալիրի տարածքում գրեթե բոլոր շենքերում անվտանգությունն ապահովված է, տարածքը, շրջակայքը եւ բոլոր մուտքերը շրջափակված են: Հատուկ նշանակության ջոկատն ավելի վաղ հարձակվողներին գրոհելու փորձ էր կատարել, որոնք զրահաբաճկոններ են կրում եւ թաքնվել են շենքերից մեկի մարզադահլիճում:
Գիշերվա ընթացքում պայթյուններ են հնչել եւ երբեմն-երբեմն կրակոցներ  լսվել: Համարվում է, որ ահաբեկիչները դեռ չեն չեզոքացվել:
Ոստիկանությունը քաղաքացիներին խնդրում է չմոտենալ Dusit-ին, իսկ  մայրաքաղաքի շրջաններից մեկում իշխանությունները արյան ընդունման կետ են բացել, որտեղ նաեւ հարձակման զոհերի համար հուշամահամալիր է բացվել: Այս պահին հայտնի է 15 զոհի մասին: 30 մարդ տեղափոխվել է Նայրոբիի տարբեր հիվանդանոցներ, նրանց վնասվածքների բարդության մասին չի հաղորդվում:
Ավելի վաղ Reuters-ը տեղեկացրել էր, որ կենտրոնի շենքերում մի քանի տուժած արգելափակված է:
Երեքշաբթի ցերեկը Նայրոբիի Dusit համալիրում մի քանի պայթյուն էր որոտացել եւ մի քանի մարդ անկանոն սկսել էր կրակել մարդկանց վրա:
Դրանից հետո մահապարտ ահաբեկիչը շենքերից մեկի մուտքի մոտ գործարկել էր պայթուցիկ սարքը: Երկրի ՆԳ նախարարն ավելի ուշ հայտնել էր, որ ոստիկանությունը վերահսկում է համալրի բոլոր շենքերը:
Քենիայի The standard լրատվական պորտալը, վկայակոչելով ականատեսներին, հայտնել էր, որ ահաբեկիչները ուսումնասիրում էին Dusit համալրիրը եւ երկու շաբաթ նախապատրաստում էին հարձակումը: Reuters-ի տվյալներով՝ հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է «Աշ-Շաբաբ» արմատական խմբավորումը:

Силы безопасности Кении вывели из подвергшегося атаке террористов гостиничного комплекса Dusit в Найроби 174 человека в течение ночи, сообщает ТАСС  со ссылкой на Citizen TV.
Отмечается, что к настоящему моменту почти во всех зданиях на территории комплекса обеспечена безопасность, территория, периметр и все въезды оцеплены. Спецназ ранее предпринял попытку штурма нападавших, которые одеты в бронежилеты и укрылись в спортивном зале в одном из зданий. В течение ночи были слышны взрывы и спорадические выстрелы. Считается, что террористы еще не ликвидированы.
Полиция просит граждан не приходить к Dusit, а власти оборудовали пункт приема крови в одном из районов столицы, где также открыт мемориал погибшим при атаке. На данный момент известно о 15 погибших. По информации Citizen TV, около 30 человек были доставлены в различные больницы Найроби, о тяжести их травм и ранений не сообщается.
Ранее агентство Reuters информировало, что несколько пострадавших заблокированы в зданиях центра.
Во вторник днем в комплексе Dusit в Найроби возле здания банка прогремело несколько взрывов и несколько человек открыли беспорядочный огонь по людям. После этого террорист-смертник привел в действие взрывное устройство у входа в одно из зданий. Министр внутренних дел страны позже сообщил, что полиция контролирует все здания комплекса и находится на финальной стадии зачистки территории. С момента атаки прошло уже более 17 часов.
Как сообщает кенийский новостной портал The standard со ссылкой на очевидцев, террористы якобы наблюдали за комплексом Dusit и готовили атаку в течение двух недель. По данным агентства Reuters, ответственность за вылазку взяла на себя радикальная группировка «Аш-Шабаб».