ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մերձավորարեւելյան խաղաղ ծրագիրը նախատեսում է պաղեստինյան պետության ստեղծում Հորդանան գետի Արեւմտյան ափի 90 տոկոսի եւ Արեւելյան Երուսաղեմի մի քանի հատվածների վրա, հայտնում է «Ռեշետ-13»-ը:
Նյութի հեղինակ, հայտնի լրագրող Բարաք Ռավիդը վկայակոչում է աղբյուրին, որը ներկա է եղել ամերիկացի պաշտոնյայի, ում անունը չի հրապարակվում, փակ ճեպազրույցին, եւ միաժամանակ մեջբերում է Սպիտակ տան ներկայացուցչին, ով հայտարարել է, որ «ծրագրի բովանդակության վերաբերյալ շահարկումները ստույգ չեն»:
Նրա տեղեկություններով՝ պաղեստինցիները երկու անգամ ավելի շատ հող կստանան, քան հիմա են վերահսկում, սակայն Երուսաղեմի պատմական կենտրոնն՝ իր կրոնական սրբավայրերով եւ հարակից շրջաններով, ինչպես նաեւ քաղաքի արեւմտյան հատվածը կմնան իսրայելական ինքնիշխանության ներքո: Իսրայելցիները կկարողանան բռնակցել Արեւմտյան ափի պաղեստինյան խոշոր հատվածները, պահպանել մեկուսացված բնակավայրերը, չնայած առանց դրանք ընդարձակելու իրավունքի, եւ պետք է տարհանեն, այպես կոչված, «ապօրինի բնակավայրային ֆորպոստները»: Ծրագրի հեղինակները կորուստների փոխհատուցումը նախատեսում են տարածքային փոխանակման մեխանիզմների հաշվին, նշված է նյութում:
«Թրամփի խաղաղ ծրագիրն այն տեսքով, որով ճեպազրույցում ներկայացրել է ամերիկացի պաշտոնյան, վերջին 20 տարում Իսրայելի համար ամենահարմար տարբերակն է»,- պնդում է հեռուստաալիքը:
Ամերիկացիներն ակնկալում են ամբողջ Արեւմտյան ափին եւ Արեւելյան Երուսաղեմին՝ ներառյալ քաղաքի պատմական կենտրոնը, հավակնող պաղեստինցիների կողմից մերժում: Վաշինգթոնում իսրայելցիների բարեհաճ արձագանքի հույս ունեն, չնայած երկիրը ղեկավարող աջ ճամբարը հրաժարվում է կիսել Երուսաղեմը եւ չի թաքցնում պաղեստինյան պետականությունը չճանաչելը:
Հեռուստաալիքի տեղեկություններով՝ ծրագիրն արդեն պատրաստ է: Այն ցանկանում էին հրապարակել մի քանի շաբաթ առաջ, սակայն որոշվել է ժամանակավորապես հետաձգել մինչեւ Իսրայելի խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք տեղի են ունենալու ապրիլի 9-ին:

Ближневосточный мирный план, разрабатываемый президентом США Дональдом Трампом, предполагает создание палестинского государства на 90% Западного берега реки Иордан и раздел Иерусалима, пишет РИА Новости  со ссылкой на «Решет-13».
Автор материала, известный журналист Барак Равид, ссылается на источник, который присутствовал на закрытом брифинге неназванного американского чиновника, и одновременно цитирует представителя Белого дома, заявившего, что «спекуляции в отношении содержания плана неточны».
«Мирный план Белого дома, который президент Дональд Трамп хочет представить в ближайшие месяцы, предполагает создание палестинского государства на примерно 90% Западного берега со столицей в некоторых частях Восточного Иерусалима», - сказано в сообщении телеканала.
Палестинцы, по его данным, получат вдвое больше земель, чем контролируют сейчас, но исторический центр Иерусалима с его религиозными святынями и прилегающими районами останется под израильским суверенитетом, как и западная часть города. Израильтяне смогут аннексировать крупные поселенческие блоки на Западном берегу, сохранить изолированные поселения, хотя и без права их расширения, и будут должны эвакуировать так называемые «незаконные поселенческие форпосты». Компенсировать потери авторы плана предлагают за счет механизма территориальных обменов, говорится в материале.
«Мирный план Трампа в том виде, в каком его обрисовал на брифинге американский чиновник, выглядит самым удобным для Израиля вариантом за последние два десятка лет», - утверждает телеканал.
Американцы, по его данным, ожидают отказа со стороны палестинцев, которые претендуют на весь Западный берег и Восточный Иерусалим, включая исторический центр города. В Вашингтоне рассчитывают на более благосклонную реакцию израильтян, несмотря на то, что руководящий страной правый лагерь отказывается делить Иерусалим и не скрывает неприятия палестинской государственности.
По данным телеканала, план уже готов. Его хотели обнародовать несколько недель назад, но было решено повременить с публикацией до выборов в парламент, которые состоятся в Израиле 9 апреля.