Չինաստանի գյուղերից մեկի նախկին կուսկոմի քարտուղարին մահապատժի են ենթարկել՝ 180կգ թմրամիջոցների արտադրության եւ շրջանառության համար, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով չինական լրատվամիջոցներին:
Global Times թերթի տվյալներով, 2016 թվականին Լուֆեն քաղաքում գտնվող Բոշե գյուղի կուսակցության կոմիտեի նախկին քարտուղարը մահվան է դատապարտվել՝ մեթամֆետամին վաճառելու համար:
Ամբաստանյալը չի համաձայնել դատարանի դատավճիռին եւ բողոքարկել է, սակայն Չինաստանի Գերագույն Ժողովրդական Դատարանը մերժել է դատավճիռը: Դեպքը տեղի է ունեցել հինգշաբթի օրը:
Չինաստանում մահապատիժը նախատեսված է Քրեական օրենսգրքի շատ հոդվածներով, հիմնականում՝ թմրանյութերի վաճառքի համար:
Համաշխարհային հանրությունը վերջերս մեծ ուշադրությամբ հետեւում էր Կանադայի քաղաքացի Ռոբերտ Լլոյդ Շելլենբերգի ճակատագրին, որը Չինաստանում մահապատժի ենթարկվեց 222կգ մեթամֆետամինի մաքսանենգության համար՝ այն բանից հետո երբ ցանկացավ վիճարկել 15 տարվա ազատազրկման նախորդ դատավճիռը:

Бывшего секретаря парткома одной из деревень казнили в Китае за производство и оборот 180 килограммов наркотиков, сообщает РИА Новости со ссылкой на китайские СМИ.
По данным газеты Global Times, бывший секретарь парткома деревни Бошэ в городе Луфэн в 2016 году был приговорен к смертной казни за продажу метамфетамина.
Подсудимый не согласился с приговором суда и подал апелляцию, однако Верховный народный суд Китая оставил приговор без изменений. Казнь прошла в четверг.
Смертная казнь в Китае предусматривается по многим статьям Уголовного кодекса, в подавляющем большинстве случаев — за незаконный оборот наркотиков.
Мировая общественность в последнее время с большим вниманием следит за судьбой канадского гражданина Роберта Ллойда Шелленберга, которого в Китае приговорили к смертной казни за контрабанду 222 килограммов метамфетамина после того, как он хотел оспорить вынесенный ранее приговор в 15 лет.