Մինչ Ադրբեջանի իշխանություններն, ավանդույթի համաձայն, այս օրերին զբաղված են հայերի հանդեպ ատելություն հրահրելով՝ «հունվարի 20-ի ողբերգության տարելիցը» քարոզչահնարքի շրջանակում, Բաքվում, «Մեհսուլ» մարզադաշտում տեղի է ունենում ընդդիմության բազմամարդ հանրահավաք, որը կազմակերպել է Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհուրդը։
Բողոքի ցույցին՝ բլոգեր Մեհման Հուսեյնովին եւ բոլոր մյուս քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու պահանջով, մասնակցում են Ժողովրդական ճակատ, «Մուսավաթ» եւ «ՌԵԱԼ» կուսակցությունների ակտիվիստները։ Ինչպես տեղեկացնում է ադրբեջանական Turan գործակալությունը, ոստիկանությունը անվտանգության ուժեղացված միջոցներ է ձեռնարկում, եւ հանրահավաքի եկածներին ստիպում են անցնել երեք արգելափակ։ Սովորականի պես իշխանությունները արգելափակում են ինտերնետ հասանելիությունը հանրահավաքի անցկացման վայրում, որպեսզի թույլ չտան ուղիղ հեռարձակում սոցցանցում։
Հիշեցնենք, որ երկար տարիներ Ադրբեջանի իշխանությունները հունվարի 19-20-ին բնակչությանը ստիպում են նշել «հունվարի 20-ի ողբերգության» տարելիցը։ 1990թ. հունվարի 20-ի գիշերը Բաքու մտցվեցին Խորհրդային բանակի ստորաբաժանումներ՝ բնիկ հայ բնակչության ջարդերը կանգնեցնելու նպատակով, որոնք արդեն տեղի էին ունենում նաեւ քաղաքի ռուս բնակիչների հանդեպ։ Ադրբեջանում հայկական ջարդերի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները հայտարարվել են «հայրենիքի տարածքային ամբողջականության եւ անկախության մարտիկներ»։ Նրանք, ովքեր զոհվել են զորքեր մտցնելիս, թաղված են «շահիդների ծառուղում», ուր ամեն տարի զանգվածաբար քշում են պաշտոնյաներին ու պետհաստատությունների աշխատակիցներին, ուսանողներին ու դպրոցականներին։ Այն մասին, որ զորքերը մտցվել են հայկական ջարդերը կանգնեցնելու նպատակով, իշխանությունները լիակատար լռություն են պահպանում։

В то время как власти Азербайджана по традиции в эти дни заняты разжиганием ненависти к армянам в рамках своей пропагандистской уловки под названием «годовщина трагедии 20 января», в Баку на стадионе «Мехсул»  проходит многолюдный митинг оппозиции, организованный Национальным советом демократических сил.
B акции протеста с требованием освободить блогера Мехмана Гусейнова и всех остальных политзаключенных принимают участие активисты партий Народного фронта, «Мусават» и «РЕАЛ». Как передает азербайджанское агентство Turan, полиция предпринимает усиленные меры безопасности, и пришедших на митинг заставляют пройти через три кордона. Как обычно, власти блокируют доступ к интернету в месте проведения митинга, чтобы не допустить прямой трансляции в социальные сети.
Напомним, что долги годы власти Азербайджана 19 – 20 января заставляют население отмечать годовщину «трагедии 20 января». В ночь на 20 января 1990 года в Баку были введены подразделения Советской Армии с целью остановить массовые погромы коренного армянского населения, перекинувшиеся уже и на русских жителей города. Организаторы и участники армянских погромов в Азербайджане объявлены «борцами за территориальную целостность и независимость родины». Те из них, кто погиб в результате ввода войск, похоронены на «аллее шехидов», куда каждый год толпами сгоняют чиновников и сотрудников госучреждений, студентов и школьников. О том, что войска были введены с целью остановить армянские погромы, власти полностью умалчивают.