Ասոշիեյթիդ պրես գործակալության աշխատակիցը զոհվել է Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիում բախումների ժամանակ, տեղեկացնում է RT-ն՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ առնվազն 13 մարդ զոհվել, 52-ը վիրավորվել է Տրիպոլիում զինված բախումների ժամանակ։
Ինչպես տեղեկացնում է RT-ն՝ սպանվել է լուսանկարիչ Մուհամեդ բեն Խալիֆան, որն աշխատում էր Ասոշիեյթիդ պրեսում Տրիպոլիի պաշտպանության ուժերի եւ «յոթերորդ բրիգադի» միջեւ բախումների ժամանակ։
Անցած չորեքշաբթի օրվանից լիբիական մայրաքաղաքի հարավային Կասր բեն Հաշիր շրջանում, Վադի էր Ռաբիա եւ Խալեթ էլ Ֆորջան ճանապարհին, ինչպես նաեւ Տրիպոլիի օդանավակայանի շրջանում բախումներ են տեղի ունենում Տրիպոլիի՝ Լիբիայի Ազգային համաձայնության կառավարությանը պատկանող պաշտպանության ուժերի եւ յոթերորդ բրիգադի ուժերի միջեւ։

Associated Press photographer Mohamed Ben Khalifa was killed during clashes in the Libyan capital Tripoli, his colleague confirmed on Saturday, Sputnik reported.
Earlier in the day, the Libyan Health Ministry reported that at least 13 people were killed and 52 others injured violent clashes between local armed groups, which erupted in the Libyan capital of Tripoli earlier this week. According to reports, Associated Press photographer Mohamed Ben Khalifa was among those killed.
"Yes, Mohamed died from shell fragments tonight," his colleague named Hani, who also collaborates with a Western news agency, said.
Mohamed Ben Khalifa is one of the most prominent photographers and cameramen in Tripoli. In recent years, the journalist has collaborated with the Associated Press. On Saturday, he shot a photo report about clashes of armed groups in the southern suburbs of the Libyan capital.