Մեծ Բրիտանիան ողջունել է ԵՄ պատժամիջոցները Ռուսաստանի Հետախուզությունների գլխավոր վարչության դեմ՝ նշելով, որ դա Կրեմլի համար կոշտ ուղերձ է, հաղորդում է Reuters-ը:
«Այսօրվա պատժամիջոցները ցույց են տալիս կոշտ գործողություններ կատարելու մեր վճռականությունը՝ ի պատասխան Ռուսաստանի ռազմական հետախուզական կազմակերպություն ՀԳՎ-ի անպատասխանատու գործունեության, որն անցյալ տարի Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներին լուրջ վտանգի ենթարկեց Սոլսբերիում», - հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Ջերեմի Հանթը:
Ինչպես ավելի վաղ էր հաղորդվել, Եվրամիության խորհուրդը քիմիական զենքի նոր ռեժիմի համաձայն պատժամիջոցներ է սահմանել ինը անհատների եւ կազմակերպությունների դեմ: Ինչպես նշվում է, պատժամիջոցների կիրառումը կապված է անցյալ տարվա մարտին Սոլսբերիում տեղի ունեցած թունավորման հետ, երբ ՀԳՎ նախկին գնդապետ Սերգեյ Սկրիպալը եւ նրա դուստր Յուլիան ենթարկվեցին նյարդապարալիտիկ նյութի ներգործությանը։
«Այս ցուցակը ներառում է ՀԳՎ-ի երկու պաշտոնյաների, ինչպես նաեւ վարչության ղեկավարին եւ նրա տեղակալին, ովքեր պատասխանատու են թունավոր նյարդապարալիտիկ նյութերի պահպանման, փոխադրման եւ կիրառման համար», - հաղորդում է «Գազետան»:

Британия приветствовала санкции Евросоюза против Главного разведывательного управления России, заявив, что это жесткое послание Кремлю, передает Reuters.
«Сегодняшние санкции свидетельствуют о нашей решимости предпринять жесткие действия в ответ на безответственную деятельность российской военной разведывательной организации ГРУ, которая в прошлом году подвергла британских граждан серьезной опасности в Солсбери», - заявил министр иностранных дел Британии Джереми Хант.
Как сообщалось ранее, Совет Евросоюза (ЕС) ввел санкции против девяти физлиц и организации в соответствии с новым режимом по химическому оружию. Как отмечается, введение санкционных ограничений связано с инцидентом с отравлением в Солсбери в марте прошлого года, когда экс-полковник ГРУ Сергей Скрипаль и его дочь Юлия подверглись воздействию нервно-паралитического вещества.
«Этот список включает двух должностных лиц ГРУ, а также руководителя и заместителя главы ГРУ, ответственных за хранение, транспортировку и использование токсичного нервно-паралитического агента».