Մշակույթի եւ Սփյուռքի նախարարությունների լուծարումը սպասելի էր, բայց հիմնական հարցը դա չէ: Հունվարի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը:
Նրա խոսքով՝ Սփյուռքի նախարարության ձեւավորման կենսական անհրաժեշտություն կար, քանի որ արտասահմանում հայկական սփյուռքը բազմաքանակ էր եւ ամեն տարի ավելանում էր, սակայն տվյալ գերատեսչությունը պետք է ավելի ուժեղ լիներ, ակտիվ եւ արդյունավետ աշխատեր, սակայն դա տեղի չունեցավ: Կարապետյանը կարծում է, որ սկզբում անգամ տվյալ նախարարության ընդլայնման կարիք կար:
Խոսելով Մշակույթի նախարարության մասին, հուշարձանագետը նշեց, որ բոլոր հարեւաններից հայկական մշակույթն ամենից լավ պահպանվել է միայն Իրանում, իսկ մյուս պետություններում փուլ առ փուլ ոչնչացվել: Նա հավելեց, որ Վրաստանում եւ Ադրբեջանում, օրինակ մշակութային, ինչպես նաեւ պատմական նշանակության հայկական եկեղեցիները եւ այլ հուշարձանները կամ իրենք են յուրացրել կամ այլ ազգերը:
«Մշակույթը Հայաստանի համար նույնքան կարեւոր նշանակություն ունի, ինչպես եւ բանակը: Հայաստանը պետք է պաշտպանի իր մշակութային ունեցվածքը, ինչը Մշակույթի եւ Սփյուռքի նախաարությունները լիարժեք չէին անում», - եզրափակեց նա:

Ликвидация министерств культуры и диаспоры была ожидаемой, но основной вопрос заключается не в этом. Об этом на встрече с журналистами 22 января заявил эксперт по памятникам Самвел Карапетян.
По его словам, в формировании Министерства диаспоры была жизненная необходимость, поскольку армянская диаспора за рубежом всегда была многочисленна и с каждым годом разрасталась, однако данное ведомство должно было быть намного сильнее, работать активнее и эффективнее, но этого не произошло. Карапетян считает, что изначально даже была необходимость в расширении данного министерства.
Говоря же о Министерстве культуры, эксперт по памятникам отметил, что из всех соседей армянская культура хорошо сохранилась лишь в Иране, а в других государствах поэтапно уничтожалась. Он добавил, что в Азербайджане и Грузии, к примеру, присваивали себе либо другим нациям армянские церкви и иные памятники, имеющие как историческое, так и культурное значение. «Культура имеет для Армении столь же важное значение, как и армия. Армения должна вступиться за свое культурное достояние, чего министерства культуры и диаспоры в полной мере не делали», - заключил Карапетян.