Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում այսօր՝ հունվարի 22-ին  հանդիպում է ունեցել Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Սումանտրա Չակրաբարտիի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության եւ ՎԶԵԲ-ի միջեւ համագործակցությունը եւ կարեւորել դրա հետագա ընդլայնումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՎԶԵԲ ծրագրերը մեծ նշանակություն ունեն կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների եւ տնտեսական զարգացման օրակարգի համար՝ մասնավոր հատվածի մրցունակության խթանման, կապիտալ շուկաների զարգացման, կոշտ թափոնների կառավարման, ջրամատակարարման համակարգի բարելավման, քաղաքային լուսավորության եւ այլ ուղղություններով: Վարչապետը կարեւորել է ՎԶԵԲ-ի կողմից մեր երկրում փոքր եւ միջին բիզնեսի համար ծրագրերի իրականացումը եւ հավելել, որ ՀՀ կառավարության նպատակն է նոր թափ հաղորդել բիզնես ոլորտի զարգացմանն ու ակտիվացմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարության քայլերն ուղղված են տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելուն, եւ այդ առումով ՎԶԵԲ-ի հետ ակտիվ ու արդյունավետ համագործակցությունը կարող է մեծ նշանակություն ունենալ:
Սումանտրա Չակրաբարտին ընդգծել է, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է շարունակել իր օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը տարբեր ոլորտներում նախատեսվող նախագծերում ու բարեփոխումներում: ՎԶԵԲ նախագահը նշել է, որ մարտ ամսին նախատեսում է այցելել Հայաստան` մեր երկրում տեղի ունեցող փոփոխությունների համատեքստում քննարկելու Հայաստանի հետ համագործակցության նոր ռազմավարությունը, որում մեծ տեղ է հատկացվելու նաեւ ՓՄՁ-ների համար ծրագրերին: Պարոն Չակրաբարտին անձամբ իր եւ ՎԶԵԲ-ի աջակցությունն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը` նախաձեռնած բարեփոխումների իրականացման գործում: Նա նշել է, որ այդ աջակցությունը կլինի ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ խորհրդատվական:

Armenian Prime Minister  Nikol Pashinyan met with President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Suma Chakrabarti on the sidelines of the Davos World Economic Forum, the PM’s Office reported.
During the meeting PM Pashinyan highly appreciated the cooperation between the Armenian government and the EBRD and attached importance to its further expansion. Pashinyan said the EBRD programs play an important role for the agenda of reforms and economic development initiated by the government. He also highlighted the EBRD programs in Armenia for small and medium business and added that the Armenian government’s goal is to boost the business field. Nikol Pashinyan said the government’s actions are directed for conducting an economic revolution and in this sense the active and productive cooperation with the Bank can play a great role.
Suma Chakrabarti stated that the EBRD is ready to continue providing support to the Armenian government in programs and reforms expected in various sectors. The EBRD President said he plans to visit Armenia in March to discuss the new cooperation strategy with Armenia which will attach great place to the programs for the SMEs. He expressed his and the Bank’s support to the Armenian government aimed at implementing the reforms, adding that this support will be both financial and consultative.
At the meeting the officials also exchanged views on various issues relating to the future mutual partnership.