Եվրոպական հինգ երկրների արտաքին գործերի նախարարները հայտարարել են, որ Եվրամիությունը պետք է ակտիվ դերակատարություն ունենա միջազգային միջնորդության մեջ, ինչն անհրաժեշտ են համարում Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակը լուծելու համար, որտեղ ընդդիմությունը նախապատրաստվում է հակակառավարական ցույցերի նոր փուլի, հաղորդում է AP-ն:
Հայտարարությամբ Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Պորտուգալիայի եւ Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարները կոչ են անում ԵՄ գերագույն  դիվանագետ Ֆեդերիկա Մոգերեինին՝ ակտիվացնել  շփումները, որպեսզի հնարավորինս շուտ ստեղծվի այսպես կոչված  «Միջազգային շփումերի խումբը»։
«Եվրոպայի համար չափազանց կարեւոր է շփումների այդպիսի խմբում զգալի մասնակցություն ունենալը` մեր ընդհանուր շահերը պատշաճ կերպով առաջ մղելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Foreign ministers of five European countries say they want the European Union to take an active role in international mediation they deem necessary in Venezuela, where the opposition is readying for a new round of anti-government protests on Wednesday, AP reported.
In a statement issued Tuesday, the foreign affairs ministers of Spain, France, Italy, Portugal and the Netherlands are urging EU foreign policy chief Federica Mogherini to intensify contacts to establish “as soon as possible” a so-called “Group of International Contact.”
“It’s crucially important for Europe to have a significant presence in such Group of Contact in order to promote adequately our common interests,” the statement says.